Jak správně plánovat zahradu: Tajemství úspěchu s užitkovými a okrasnými rostlinami
Pro někoho je zahrádkaření příjemným odpočinkem, ale i tato oblíbená činnost potřebuje plánování. Různé druhy rostlin se totiž mohou vzájemně ovlivňovat – někdy úspěšně podpoří úrodu, jindy ale mohou způsobit i zkázu náročně pěstovaných rostlin. Jaké rostliny je lepší k sobě nedávat a proč tomu tak je? Právě to se dočtete v dnešním článku.
Čím se rostliny navzájem ovlivňují
Rostliny se mohou ovlivňovat mnoha různými způsoby, a je tak třeba se zaměřit na několik aspektů. Pokud rostliny vysázíte dobře, budou správně kvést, dosáhnete bohaté úrody, a dokonce se mohou vzájemně chránit proti chorobám a škůdcům. Pokud ale zvolíte kombinaci špatnou, zeleni se nebude dařit a může dojít až k jejímu úhynu. To je způsobeno několika vlastnostmi, v kterých se rostliny liší.
V potaz je potřeba vzít v prvé řadě to, jaké chemické látky rostliny vylučují. Ty pak mohou blaze či neblaze působit na své okolí, jelikož jsou tyto látky uvolňovány do okolní půdy. Důležité jsou také fyzické vlastnosti rostliny. Dopad může mít jak rychlost růstu, vegetační období, tak druh kořenového systému. V neposlední řadě bychom se měli zaměřit i na požadavky rostliny na půdu a její okolní podmínky.

Na co si dát při plánování pozor
U zeleniny je plánování poměrně komplikované. Každý typ má jiné požadavky a snáší se s jinými rostlinami. Je tak dobré si toto téma při výsadbě nastudovat.
Co se stromů týče, největší riziko při špatné výsadbě je v podobě nákazy mšicemi a houbovými onemocněními. To hrozí například v případě kombinace hrušně a jalovce či smrku a modřínu.
U květin je pak potřeba dbát právě na požadavky, které mají na půdu. Většina z rozhodnutí by pak měla být logická. Nedáte třeba sukulenty, které nevyžadují častý přísun vody, ke květinám, které je třeba zalévat každý den. To stejné platí o požadované hodnotě pH.
Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/companion-planting-guide
