Jak pěstovat ibišek

Když si chcete zútulnit domov a mít v bytě kousek přírody, je pořízení rostlin téměř samozřejmostí. Kvetoucí rostliny patří pro svou krásu k nejoblíbenějším. Velké obliby také dosáhl ibišek. Pro své bohaté květenství a širokou škálu nádherných květů jej vyhledává celá řada pěstitelů. Pěstitelé si touto rostlinou chtějí zkrášlit svůj byt.

Jak pěstovat ibišek je poměrně složitou otázkou. Rostliny jsou celkem náročné. A to především na výživu a světlo. Jsou náchylné k různým onemocněním i napadením parazity. Přesto se však pěstovat dají.

Výběr ibišku

Až si budete v květinářství vybírat svůj ibišek, pořádně si jej prohlédněte. Při nákupu zkontrolujte, zda nemá flekaté listy či zažloutlé listy a jestli nelepí – mohlo by se totiž jednat o první příznak napadení škůdci. Spolu s květinou si rovnou zakupte i hnojivo a postřik proti škůdcům. Po odnesení domů ho postavte na tři dny stát samostatně. Zabráníte tak přenosu škůdců na ostatní rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Také rostliny potřebují zimní spánek. Během zimování ale může dojít k fatálním chybám

Květiny potřebují po zakoupení přesadit, protože v původním květináči byly moc dlouho a nemají dostatek substrátu. Rostlinu proto vyndejte z květináče a přesaďte do nového. Přesazujte do substrátu pro pokojové rostliny. Měl by být smíchán s pískem v poměru 2:1.

Pěstování a stanoviště

Jak na pěstování ibišku? Chcete-li, aby měl ibišek záplavu barevných květů, musíte dodržet tři základní zásady. Jedná se o pravidelnou zálivku, hnojení a dostatek světla. Umístěte jej na stanoviště, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň nebude vystaven drsnému odpolednímu slunci. Výborným místem je ponechání v blízkosti okna či okenního parapetu situovaného na jihovýchod či jihozápad.

Mohlo by vás zajímat:  Po vypití kávy potřebujeme většinou rovnou na toaletu. Vědci mají pro tento jev zajímavé vysvětlení

Zálivka musí být přiměřená. Při nedostatku vody začnou ibišku odpadávat poupata. Při nadměrném množství vody mu uhnijí kořeny. Nadbytek vody poznáte podle žloutnoucích listů, nebo podle toho že ovadá, i přes to, že je hlína v květináči mokrá. Zalévat byste měli tak, ať je substrát vždy vlhký.

Hnojení ibišku

Důležité je pravidelné hnojení a to z toho důvodu, že ibišek je náročný na výživu. Každé tři týdny proveďte přihnojování. Používejte k tomuto účelu hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Dodržte časový odstup tří týdnů, jinak rostlinu přehnojíte. Dávkování naleznete na obalu od hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Dávat tohle krmivo slepicím je největší možná chyba. Dělají ji hlavně začátečníci, kteří s chovem u svých domů začínají

Hnojení se provádí ve vegetačním období, což je od dubna do září. Měsíc po přesazení se rostliny nesmí přihnojovat. Takže pokud je přesadíte v březnu, hnojit začnete v dubnu. Jejich květenství končí v říjnu. V tomto měsíce se již nepřihnojuje, aby se rostliny připravily na přezimování.

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat ibišek”

Komentáře jsou uzavřené.