Jak pěstovat clemantis

K nejkrásnějším a nejobdivovanějším popínavým dřevinám patří kromě růží i velkokvěté clemantisi neboli česky plaménky. Vyznačují se nejen krásnými barvami a ladnými tvary květů, ale také dlouhou dobou kvetení. Nejlépe se vyjímají na pergolách, plotech, zdích, altáncích, brankách. Jejich přes tři sta druhů. Podívejme se krok za krokem na to, jak pěstovat celmantis.

Popis rostliny

Patří do čeledi rostlin pryskyřníkovitých. Jejich latinský název byl odvozen od řeckého slova clema, což znamená úponek. Jedná se o staré kulturní rostliny. Byly pěstovány již ve staré Číně a Japonsku. Rostou i ve volné přírodě. Ponejvíce se s nimi setkáte ve vyšších polohách.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Clemntis jsou okrasné pnoucí dřeviny, které se hodí k ozelenění a zkrášlení zahradních staveb. Vhodným řešením je i jeho použití na zakrytí starých zdí a vytváření různých zákoutí na zahradě. Clemantis můžete pěstovat také na balkónech či terasách, kde se pne po zábradlí a vytváří bohaté kaskády barevných květů.

Výsadba a stanoviště

Jak pěstovat clemantis? Začít se musí od výsadby. Nejlepším obdobím je jaro. Semínka pěstujte v květináči. Takto vypěstované rostlinky můžete vysazovat od jara do podzimu. Sází se tak, aby nad kořenovým krčkem bylo pět až osm centimetrů kypré zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Krása růží může rychle pominout. Nebezpečné nemoci a škůdci je ohrožují po celý rok

Po výsadbě je nutné mladé rostliny zalévat. Každoročně je přihnojujte kompostem. Součástí péče je i odstraňování suchých a zahušťujících výhonků. Půdu potřebují propustnou, bohatou na živiny, ale i přiměřeně chladnou. Ideální je proto stanoviště s celodenním slunečním svitem.

Okolní půda musí být pokrytá hustým porostem jiných rostlin, drcenou kůrou či mulčem, aby její povrch nevysýchal a byl stále přirozeně vlhký.

Péče o rostliny

Při tom, jak pěstovat clemantis je důležité myslet na odstraňování výhonků. Především těch slabých a mrtvých. V dubnu až květnu můžete příliš rozvětvený clemantis prostřihnout. Na konci podzimu zkraťte výhonky o dvacet centimetrů. Uschlé a oslabené výhonky se opět ostříhají.

Mohlo by vás zajímat:  Rychle rostoucí živý plot zajistí soukromí a dekorativní ohraničení pozemku

Přes léto je nutné pravidelně každý den zalévat. Dobře jim také udělá občasné přisypání substrátu. Ten smíchejte s hrstí mletého vápence. Na zimu jej umístěte na místo, kde nemrzne.

Přidat na Seznam.cz