Jak nejlépe zazimovat muškáty a pelargonie z balkonu, aby příští rok kvetly
Oblíbené pelargonie neboli muškáty pěstuje řada českých zahrádkářů. V současnosti existuje na 300 druhů pelargonií různých barev a velikostí, může se jednat o jednoleté i vytrvalé rostliny, na zahradách pak většinou máme polokeře či keře. Původně jihoafrické rostlině se u nás skvěle daří, na zimu byste jí však přeci jen měli dopřát speciální péči. Zejména pokud pěstujete rostliny na balkoně.
Pelargonie jsou teplomilné
Ze své rodné Afriky si totiž téměř všechny kultivary pelargonií odnesly teplomilnost, česká zima jim vadí. Na balkóně by vám tak pravděpodobně uhynuly, i kdyby nadcházející zima byla na české poměry nezvykle mírná. Většinu druhů pelargonií nezvratně poškodí teploty kolem -3 °C, a pod tuto hodnotu klesají noční teploty po většinu zimy. Pokud o své pelargonie nechcete přijít, budete je muset zazimovat někde uvnitř. A bude třeba připravit jim vhodné podmínky.
Přesazování je obecně prospěšné
Přesazování má ještě jednu velkou výhodu – pokud ho budete dělat správně, prodlouží vašim rostlinkám život. Asi se setkáváte s tím, že i relativně mladé pelargonie po několika málo letech jako by ztrácely sílu, jejich výhonky i květy jsou stále menší a květiny na pohled vypadají, že chřadnou. Pravidelné přesazování je dokáže oživit.
Jak pelargonie zazimovat
Pro zazimované rostlinky vybírejte světlou, ale chladnou místnost. Nejvhodnější jsou například nevytápěné zimní zahrady, ale ty nejsou v České republice příliš obvyklé. Nahradit je tak může například zazimování uvnitř chaty či chalupy v případě, že zde můžete nechat mírně zapnuté topení. Ideální teplota pro zazimované pelargonie je 5-10 °C, kromě toho potřebují alespoň 5 hodin přirozeného denního světla denně. Při přesazování je dobré pelargonie také ořezat:
- Všechny výhonky zkraťte na délku 15-20 cm
- Odstraňte zažloutlé listy a odrostlé květy
- Ranky ošetřete emulzí na poraněné květiny