Houby nesmí v české kuchyni chybět. Při správném usušení si uchovají chuť i aroma
Češi jsou vášniví houbaři a houby patří k oblíbeným přísadám mnoha pokrmů včetně polévek, omáček nebo pomazánek. Sušení usnadňuje jejich skladování, protože si tímto způsobem mohou uchovat své nutriční hodnoty, chuť i aroma. Jakým způsobem houby sušit, aby nedošlo k jejich znehodnocení plísněmi nebo přílišnou vlhkostí?
Příprava hub na sušení
Na začátku samozřejmě musí být cesta do lesa a samotný sběr, poté následuje důkladné očištění nalezených kousků. Musí se odstranit zemina, jehličí i další nečistoty. Jednotlivé exempláře se musí vytřídit a odstranit nahnilé nebo červivé kusy. Na sušení se hodí pouze zdravé a celistvé houby, které se musí nakrájet asi na centimetrové kousky. Houby se nesmí před sušením omývat vodou, protože může dojít k jejich znehodnocení přílišnou vlhkostí.
Houby vhodné ke skladování
A jaké houby sušit do zásoby? Nejvhodnější jsou aromatické a chutné druhy, které mají pevný a suchý klobouček, jedná se zejména o hřiby, kozáky, lišky nebo také bedly. Naopak není vhodný klouzek, který je typický pro slizký povrch klobouku. Následně je možné houby rozložit na síta nebo na pergamenový či pečicí papír a dát sušit. Neméně oblíbenou možností je zavěsit jednotlivé kousky na nit a pověsit nad tepelný zdroj, nad sporák, kamna nebo radiátor.
Sušení hub na slunci i v troubě
Při příznivé předpovědi počasí je možné sušit houby na slunci, přičemž síto se musí přikrýt gázou proti nečistotám a jako ochrana před škůdci. Síta se nechají po dobu několika dní na slunci. Důležité je nejen slunce, ale také nízká vlhkost vzduchu. Houby rozložené na pečicím papíru se mohou na plechu vložit do trouby, kdy se nastaví teplota na 50 stupňů Celsia a ponechají se pootevřená dvířka. Po několika hodinách se houby dokonale vysuší a mohou se uložit do skleněné uzavíratelné nádoby, která se skladuje v suchu a temnu.
Zdroj: https://www.freshoffthegrid.com/how-to-dehydrate-mushrooms/