Hortiterapie uklidní pocuchané nervy a zrelaxuje celé tělo. Stále více lidí objevuje její účinky
Hortiterapie neboli zahradní léčba se stává každý rok stále více populární. Pacienti, kteří se potýkají s fyzickými a duševními problémy, najdou klid, zlepší svůj stav a celkovou pohodu. Co to ale je a kdo ji vykonává, vám povíme v dnešním článku.
Nová oblast nekonvenční medicíny
I když je tato terapie poměrně nová, každým rokem se stává populárnější a stále více lidí chce zažít na vlastní kůži její účinky. Není divu, protože bylo prokázáno, že tato terapie, jejímž základem je práce na zahradě, zlepšuje duševní, fyzický i intelektuální stav pacientů a pomáhá jim rychleji se zotavit. Hortiterapie může být aktivní a spočívat v provádění menších zahradních prací, nebo pasivní, kdy pacient pozoruje rostliny a poslouchá uklidňující zvuky přírody.
Používá se hlavně u pacientů, kteří jsou fyzicky a mentálně postižení, nebo pro duševně postižené, kteří trpí vývojovými poruchami a mají problém s interakcí s jinými lidmi. Používá se i v případě úzkostných poruch, depresí, autismu, těžkých traumat a demencí starších lidí.
Práce, které se provádějí při hortiterapii
Pacienti vysazují rostliny, pohybují se v nerovném terénu a překonávají přirozené překážky. Pozorují květiny, stromy a malé tvory nebo i fontány a potoky, které mají uklidňující účinek a zároveň zlepšují náladu a pohodu. Pacienti cvičí svalový aparát, rozvíjejí přesnost pohybu a stávají se aktivnějšími i ve větší skupině.
Třídy vede specializovaný hortiterapeut, který využívá při léčbě vědomosti v oblasti zahradnictví, morfologie a fyziologie rostlin. Studium hortiterapie je postgraduální, takže je určené pro absolventy s magisterským, inženýrským nebo bakalářským titulem. Mnozí lékaři a terapeuti tvrdí, že blízkost přírody, rostlin, stromů a vody má uklidňující účinek a umožňuje člověku najít mír.
Zdroj: https://www.cnn.com/2018/08/03/health/sw-horticultural-therapy/index.html