Burning Woods Fire Pit

Dřevěný popel je plný prvků, které ocení zahradní rostliny i trávník

Pro většinu domácností je dřevěný popel obyčejný odpad, nebo dokonce zátěž v případě, že jej není kam odkládat a musí se sjednávat speciální odvoz za úhradu. Zkušení zahrádkáři však radí tento druh popela nevyhazovat a použít jako hnojivo, řadí se totiž svými cennými vlastnostmi mezi nejlepší přírodní hnojiva, která se můžou na jaře nebo na podzim používat. Jak dřevěný popel využít, na jaké kulturní či okrasné rostliny se hodí? Zajímavé rady pomohou zlikvidovat popel a zvýšit úrodnost zahrady, inspirujte se!

Mohlo by vás zajímat:  10 kroků, jak připravit zahradu na nadcházející mrazy

Hnojení popelem jako ekologická likvidace odpadu

Ekologicky, levně a efektivně zlikvidovat popel? U dřevěného popela se nabízí možnost jej použít jako hnojivo. Velmi rychle se v půdě rozkládá, k tomu dodá zemině potřebné živiny a cenné látky, které potřebují rostliny ke svému růstu. Odborníci nadto upozorňují, že úrodná půda vede k vyšším výnosům, takže se vyplatí tento způsob přirozené likvidace odpadu nadvakrát. Popel obsahuje totiž celou škálu blahodárných látek, které posílí rostliny před chladem, současně jim dodá živiny k bujnému růstu.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení bylinek, květin i oblíbených druhů zeleniny
Gray Ash Closeup Texture Detail
Zdroj obrázku: Freepik

Draslík, fosfor, vápník i hořčík

Jaké živiny obsahuje? Především minerální látky, zejména draslík, který zvyšuje odolnost rostlin proti chorobám i chladu, k tomu napomáhá rozmnožování jednotlivých druhů. Dalším obsaženým prvkem je fosfor, který pomáhá s vývojem kořenů, tvorbou semen a zároveň podporuje kvetení a plození. Také vápník je nepostradatelný pro kořeny, k tomu se používá pro odkyselení zeminy. Rostliny ocení také hořčík, protože je základním kamenem pro fotosyntézu nebo sodík, který pomáhá s vláhou.

Popel z krbu a grilu na zeleninu i květiny

A jaký popel použít? Vhodný je ten ze spáleného dřeva z krbu nebo grilu. Nesmí se jednat o dřevo lakované, mořené nebo impregnované. A na jaké rostliny popelové hnojivo použít? Ze zeleniny jej ocení brambory nebo květák, z ovocných stromů pak jabloně. Zároveň se doporučuje použít popel k malinám, jahodám nebo vinné révě. Z bylinek je vhodné toto hnojivo na levandule, z okrasných rostlin pak na buxusy, šeříky, černý bez, jasmín nebo dřišťál. Při zahnojování trávníku popelem nadto dochází k eliminaci mechu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-wood-ashes.htm
Přidat na Seznam.cz