Dracaena Dracaena Pot

Dracéna vyčistí domácí vzduch, péče o ni je snadná

Dracéna je jednou z nejpopulárnějších pokojových rostlin, která se oceňuje nejen pro své estetické hodnoty, ale také schopnost čistit vzduch. Aby však dracéna mohla růst zdravě a plnit svoji funkci, potřebuje vhodné podmínky a pravidelné hnojení.

Účinná čistička vzduchu

Dracéna je rostlina z čeledi chřestovitých a existuje jí na 188 druhů, které se vyskytují hlavně v subtropických a tropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie, ale také na Kanárských ostrovech. Dracény byly ve starověku vnímány jako jedinečné rostliny – byly zdrojem tzv. dračí krve a používaly se pro lékařské a rituální účely. Dnes jsou druhým nejoblíbenějším typem pokojových rostlin v Evropě – oceňuje se jejich estetická hodnota a schopnost neutralizovat znečištění.

Mohlo by vás zajímat:  Aktivní uhlí udrží zamiokulkas při síle, odolá nemocím i škůdcům

Dracéna filtruje vzduch, a dokonce absorbuje škodlivé sloučeniny, jako je například formaldehyd, který ohrožuje lidské zdraví ukládáním se do průdušek a drážděním sliznice dýchacích cest. Tato sloučenina nepříznivě ovlivňuje spojivky a způsobuje pálení očí. Jeho vysoká koncentrace způsobuje suché hrdlo, kýchání, výtok z nosu a kašel. Je obtížné se chránit před formaldehydem, protože se vyskytuje téměř ve všem, co nás obklopuje – není jen v kosmetice, ale také v nábytku, panelech, kobercích nebo tapetách.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o dracénu

Dracéna není obzvláště náročná rostlina – jen vězte, že miluje teplo a netoleruje teploty pod 15 stupňů Celsia. Dracéna má ráda silně sluneční polohy, s rozptýleným světlem dobře toleruje suchý vzduch, ale stojí za to čas od času postřikovat její listy vodou, zvláště během topného období. Tato rostlina nevyžaduje silné zavlažování. Zalévá se poměrně střídmě, zejména na podzim a v zimě.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje, které nekvetou, jsou noční můrou všech pěstitelů, zabránit fiasku ale není složité

Dracéna vyžaduje hnojení, především na jaře a v létě. Můžete se rozhodnout pro hotová hnojiva, která dostanete v zahradních obchodech a supermarketech, nebo připravit domácí přírodní produkt, který bude vyživovat rostlinu. Jedním ze způsobů, jak hnojit dracénu, je použití kávové sedliny.

Zdroj: https://bloomscape.com/plant-care-guide/dracaena/, https://www.atsdr.cdc.gov/formaldehyde/
Přidat na Seznam.cz