Domácí rajčata jsou jako stvořená pro výrobu passaty. Polévky, omáčky i pizza budou chutnat skvěle
Rajčatová polévka nebo omáčka, pizza i taštičky z listového těsta. Všechna jídla mají jedno společné, k jejich přípravě se používá rajčatový protlak, jinak také passata nebo pyré. Vyrábí se ze zralých rajčat, kterým slunce dodalo výraznou sladkou chuť. Kromě toho rajčatové pyré obsahuje cenné minerály včetně draslíku, který je nezbytný pro bezproblémové fungování srdce a napomáhá harmonizovat krevní tlak. Jaká rajčata jsou vhodná pro přípravu domácího pyré a jak zdravou passatu připravit do zásoby?
Rajčatový protlak jako základní surovina
Vyjmenovat všechna jídla, ve kterých hraje rajčatový protlak prim, je zhola nemožné. Je základem pro mnoho pokrmů tuzemské i zahraniční kuchyně, je přísadou do polévky, omáček a své neochvějné místo má při přípravě pizzy. Ale nejen středomořská kuchyně je známá využitím rajčatového protlaku, také tuzemská nebo severská kuchyně se bez rajčat neobejde ve spojení s luštěninami, především fazolemi či čočkou, nebo rybami a masem.
Rajčata na přípravu passaty
A jak na domácí přípravu rajčatového pyré, kterému Italové neřeknou jinak než passata? Především se musí zvolit správná rajčata. Vyberte ze zahrádky zralé a pevné kusy. Masitá rajčata s nejmenším počtem semínek jsou nejvhodnější, výtečné jsou odrůdy jako tyčková římská nebo švestková. Velmi sladká chuť těchto druhů dodá passatě na výjimečnosti, navíc zachutná hlavně dětem, které pokrmy z rajčat milují.
Příprava domácího rajčatového protlaku
Tradičním doporučením pro jeden kilogram passaty jsou dva kilogramy kvalitních domácích rajčat. Na čtyři velké sklenice je potřeba přibližně pět kilogramů rajčat. Sklenice před použitím dokonale vymyjte a vysterilizujte pomocí vařící vody z rychlovarné konvice. Poté si připravte ještě:
- jednu lžíci soli,
- půl lžičky kyseliny citronové.
Dobře omytá rajčata se nakrájí na kostičky, vsypou do hrnce a přivedou k varu, poté, co vznikne kašovitá hmota, se může ztlumit plamen a nechat probublávat dalších 60 minut. Přes síto propasírujte protlak do hrnce, osolte a vařte ještě dvě hodiny. Poté vsypejte do každé zavařovací sklenice trochu kyseliny citronové, zalijte protlakem a uzavřete víčkem. Skladujte v chladu maximálně 1 měsíc, pro prodloužení trvanlivosti můžete sklenice s protlakem zavařit na 80 °C asi na 15 minut.
Zdroj: https://www.recipesfromitaly.com/tomato-passata-recipe/