Domácí hnojiva povzbudí pokojovky k růstu. Vyzkoušet lze hořčici, želatinu nebo aloe vera
Správně zvolená poloha, ideální teplota a pravidelné zavlažování. Při pěstování pokojových rostlin většinou na tyto kroky nezapomínáme. O dost horší to ovšem bývá s hnojením, které je důležité pro správný vývoj mnoha druhů. Jak si doma připravit levné a rychle působící hnojivo?
Půda se vyčerpá
Rostliny si berou živiny ze substrátu, který je nezbytný pro jejich správný růst a tvorbu nových listů a květů. Postupem času se ale půda vyčerpá, což poznáme na zhoršeném vzhledu rostlin. Jak tomu zabránit? Pravidelným hnojením. Pokud máte pocit, že ceny hnojiv v zahradnictví jsou příliš vysoké, můžete se porozhlédnout po těch domácích, která najdete v kuchyni. Cukr, kávovou sedlinu, nebo dokonce kefír lze úspěšně použít na rostliny.
Stačí francouzská hořčice
Tentokrát ale do seznamu přidáme i hořčici. Vylijte kelímek francouzské hořčice do větší nádoby. Nalijte na ni filtrovanou a odstátou vodu, promíchejte a nechte na tmavém a mírně teplém místě po dobu cca 10 dnů. Po uplynutí této doby přefiltrujte roztok přes plátno nebo gázu. Hotovým hnojivem zalévejte rostliny jednou měsíčně. Poskytnete jim správnou dávku železa, zinku, vápníku a fosforu pro urychlení růstu.
Užitečná je i želatina
Ekologickou metodou hnojení rostlin je přípravek na bázi želatiny. Zahradníci s dlouholetými zkušenostmi doporučují používat takové hnojivo pravidelně vždy po několika týdnech. Jak ho vyrobit?
Nalijte 1 lžíci želatiny do větší misky, poté přidejte 250 ml horké vody a důkladně promíchejte. Nalijte směs do velké láhve a k tomu 750 ml studené vody. Obsah důkladně protřepejte a hnojivo je připravené. Bude skvěle fungovat například na fíkusy nebo sansevieru. Dobré je také hnojivo z aloe vera. Asi polovinu šálku listů aloe vera nasypte do mixéru. Přilijte litr vody, rozmixujte a do 30 minut aplikujte na rostliny.
Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/8-homemade-garden-fertilizers-24258