Dobrá kombinace pěstované zeleniny v záhoně zvýší výnosy a sníží výskyt škůdců
Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře, jistě rozdělujete své záhony podle jednotlivých druhů. Vysadíte-li však různé odrůdy na jeden záhon, získáte velké benefity v podobě bohatých výnosů. A navíc ochráníte jednotlivé rostliny proti nejrůznějším škůdcům a chorobám.
Výsadbu vždy koordinujte
Když budete plodiny vysévat koordinovaně, nebudete muset později zápasit s obděláváním půdy. Vysoké listové rostliny, do kterých řadíme například čekanku, můžeme vysazovat s rozložitějšími druhy rostlin, jako je zelí. Hluboký kořenový systém rostlin se pak dobře vysazuje společně s mělce kořenícím kerblíkem. Tak budete mít jistotu, že prostor pod zemí využijete do posledního centimetru.
Rostliny kombinujte. Například cibule a mrkev se vzájemně chrání tím, že odpuzují škůdce zvaného vrtalka. Celer a zelí se chrání před běláskem zelným. Rajčata a celer chrání fazole proti mšicím. Ředkev chrání proti škůdcům salát.
Jaká další pravidla je třeba dodržovat při výsadbě?
Zelenina by se neměla vysazovat rok co rok na stejném místě. Také by se rostliny neměly sázet na místa, kde byly loni vysazené příbuzné plodiny. Střídáním plodin zajistíte lepší kondici rostlin, vyšší výnos a navíc nebudou tolik náchylné na choroby a napadení škůdci.
- Mezi rostliny se vyplatí vysazovat aromatickou mátu nebo bazalku. Ty přispívají k intenzivnější chuti zeleniny.
- Zeleninu kombinujte v závislosti na rychlosti růstu a typu kořenového systému.
- Jako meziplodinu vysévejte luskoviny, které ovlivňují kvalitu zeminy.
- Proti škůdcům sázejte v hojném množství česnek.
Pozor na druhy, které se spolu nesnesou
Kombinace některých druhů rostlin je žádoucí, jiné se naopak nedoporučují. Dohromady nikdy nesázejte ředkvičky a zelí společně s fazolemi, hráškem, mrkví a celerem. Pokud tak učiníte, vystavíte plodiny různým onemocněním.
Zdroj: https://gilmour.com/companion-planting-chart-guide