Hmyz

Čtenáři radí: Proti vosám zabírá pivo i umělá hnízda

Poletují vám v zahradě vosy? Většinou jsou neškodné a dokonce užitečné, ale pokud se přemnoží, umí napáchat výrazné škody na ovoci. Jak proti nim bojují naši čtenáři? Jaké jsou vaše metody proti vosám?

Dana, Havířov: Citronová kůra a rozdrcené hřebíčky je odpuzují, po případě stříkat kolem Biolit.

Honza, Brno: Nejlepší prostředek v Kanadě, kde jsme bydlel, je imitace vosího hnízda. Vosy si myslí, že území je již obsazeno jinou vosí rodinou. Měli jsme několik rodin v okolí našeho domu, jakmile jsme nainstalovali několik imitací hnízd, ani vosy, ani včely se v hnízdech v okolí našeho domu nevyskytují, funguje to na 100 %.

Daniela, Hradec Králové: 1/4 l vody, 4 lžičky medu, trochu octa, 1 tmavá láhev s úzkým hrdlem. Vodu zahřejeme a rozpustíme v ní med. Necháme vychladnout a nalijeme spolu s kouskem octa do lahve. Láhev pak postavíme na místo, kde se vosy obyčejne zdržovují.

Bronislav, Telč:
My na to máme 2 jednoduché recepty a zatím zabírají. 1.recept : 4 lžičky medu, 1/4 l vody, trošku octa, tmavá láhev s úzkým hrdlem. Vodu zahřejeme a rozpustíme v ní med. Necháme vychladnout a nalijeme spolu s trochou octa do fľašky. Fľašku potom zavěsíme (postavíme) na místo kde se vosy zdržují. 2.recept: Pokud se chceme vos zbavit v domácnosti tak okraj okna a prahu dveří potřeme trochou kyseliny octové. A vosy se nám budou zdaleka vyhýbat.

Jakub, Karviná: Nám už léta pomáhají obrazce soustředných kruhů nakreslené na stěnách. Vypadají jako terče a vosy se jim zdaleka vyhýbají. Používáme to několik let s velkým úspěchem.

Mohlo by vás zajímat:  Varovné příznaky napoví, že tělu chybí důležitý prvek. Snadno ho ale doplní vyvážený jídelníček

Miroslava, Žamberk: Pokud jsou vosy v zahradě v zemi, je třeba je vykouřit, nebo vytopit, my jsme polili lihem a zapálili, pokud jsou v hnízdě, tak také nejlépe vykouřit a pak shodit hnízdo, viděla jsem v akci i plamenomet z laku na vlasy, který se na ně stříká přes zápalku a dokonce i lakování vos, kterým se tím slepí křídla a nemohou léta . A také jsme dělali pasti ze sirupu v láhvi.

Čtenářka, Brno: Z plastových lahví udělat závěsné nádobky, do nich nalít trochu piva a rozvěsit na stromy . Vosy se utopí v pivu. Sirup není dobrý, protože na ten chodí i užitečné včely.

Čtenář, Praha: Můj osvědčený recept je najít hnízdo a zdálky (až na 5 m) ho postříkat Biolitem, tzv. Hasičák Turbo. Zabije to včetně vos i celé hnízdo a je po problému.

Maria, Dubí: Minulý rok se nám pod celou střechu z jihu zahnízdili vosy útočné, tam pomohla jen chemie bohužel, letos pro změnu vosy dravé – neútočí na lidi, za to po celé zahradě vysbírali mšice, housenky a podobně. Navíc si ochránili území před osou útočnou, takže jsme měli klid. Nyní jsme však už po zahradě rozmístily láhve se sirupem i pivem, protože s novou generací vos už i k nám pronikly ty útočně potvory. Ještě doporučuji kompost za domem, kde se hostí na zbytcích a nelétají tam, kde jsme my.

Mohlo by vás zajímat:  Olej z citronové trávy lze využít především v létě na dva skvělé způsoby

Jakub, Pardubice: Nám dlouhá léta nepomáhalo absolutně nic, všechno co jsme vyzkoušeli (i zde zmíněných) bylo marné. Nakonec jsme narazili na domácí (domestikovaní) sršně a od té doby máme klid. Koupili jsme si dvě chovné rodiny a ty se nám nyní sami pěkně množí a účinkují doslova jako hlídací psi. Jsou to od té doby naši, a to bez nadsázky, mazlíčci rodiny.

Čtenářka, Jindřichův Hradec: Dobrý den, při pobodání mně zabral oregánový olej, který jsem si natřela na postižené místo, když mě na ruce poštípal hmyz. Ruka mi otekla, svědila a bolela. Sice to nebyla vosa, ale druhý den jsem měla po problémech.

Čtenářka, Komárov: Každoročně, když dozrávají časné jablka mám problémy s vosami. Tehdy pověsím na strom láhev naplněnou pivem a mlsné vosy se v něm utopí. Na hnízda vos u domu nebo na půdě používám přípravek REBEL proti vosám, ničí vosy za letu, ale i ty, které se do hnízda vracejí.

Ondřej, Plzeň: Já používám na hubení vos „mucholapku“ (lepkavý lapač na odchyt much) pověsím ho vedle každého vosího hnízda a vosy se přilepí. Druhý způsob, který jsem použil bylo postříkání vosího hnízda naftou, vosy její vůni nesnášejí a hnízdo opustili.

Čtenář, Bruntál: Dejte vosám co chtějí. Když máte meloun, nakrájejte meloun, když broskev, tak broskev umístěte na vrch stromu. Půjdou tam, nebudou lézt do ostatních plodů. Jedna broskev vám za to snad stojí.

Mohlo by vás zajímat:  Největšímu mýtu o citrusech stále věříme. S jejich schopností posílit imunitu je to úplně jinak

Jan, Bohumín: Já jsem použil na sršně co se mi nastěhovali do garáže, sirné knoty na síření sudů, nebo demižonů. Zapálil jsem podvečer dva sirné knoty na podlaze a na druhý den tam už sršni nebyli. Určite by to zabralo i na vosy.

Čtenářka, Šumperk: Sirup ze zavařeného ovoce dát do láhve a pověsit někam.

Čtenářka, Teplice: Uvažuji i o rovnováze v přírodě, proto se snažím hmyz dříve odehnat jak zabít. Výborně zabírá „špačkový kompot“ – Špačky z cigaret hažte do láhve s vodou a buď pravidelně měnit, nebo zavírat, neboť i pach špačků ztratí na intenzitě a tedy i účinku. Nebo když už zabít, tak do toho roztoku (sirupu , medového …) přidat trošku octa – jeho pach vosám nepřekáží, ale včelám ano a tak se zbavíte vos, ale nezabijete užitečné včely. Biolity a podobný bordel bych nepoužívala, važme si trošku tu přírodu, ať ji nezničíme našim dětem …

Luboš, Kojetín: Používám už léta osvědčenou metodu, do zahrady rozvěsit plechovky od piva a naplním je do poloviny vodou s domácím sirupem. Úspěch je zaručen.

Josef, Ptení: Ve zvláštní půllitrové láhvi nechám trošku sirupu a vosy do té lahve vejdou a ven už nevědí jak. Včely do láhve nevlezou. Může se použít stejný proces, ale do láhve dám trochu piva.

Zkuste lapače vos

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz