Chyby při skladování ovoce: Světlo, špatná teplota a nedostatek čerstvého vzduchu
Sklidíte-li větší množství jablek či hrušek, a rozhodnete se pro jejich uschování, je důležité držet se několika pravidel. Ideální jsou prostory, které jsou dobře větratelné, chladné, ale bez mrazu. Na místě je také zamezit vniknutí hmyzu či hlodavců. Neméně důležité je očištění jednotlivých kusů ovoce. Jaké další kroky je důležité dodržet, chcete-li přes zimu uchovat jablka a hrušky jako živé?
Prostředí
V prostorech, ve kterých se k úschově ovoce chystáme, je důležité provést vydezinfikování. Ideální je použití sirných knotů. Nejlepším prostředím jsou prostory s teplotou 1–5 °C a vlhkostí vzduchu 85–95 %. Mezi malými pěstiteli jsou oblíbené altány, suterény nebo balkóny. Prostředí musí být temné, chladné a nepříliš suché. Není vhodné také skladovat jablka či hrušky s jiným ovocem nebo kořenovou zeleninou. Pro uložení zvolte lísky nebo plastové přepravky, které proložíte slámou nebo polystyrenovou deskou. Základem je proudění dostatku vzduchu a ukládání stopkou nahoru.
Příprava jednotlivých kusů
Plody je zapotřebí před jejich uložením řádně probrat, odstranit poškozené kousky, nebo kusy s pomačkanou slupkou či červy. Z vybraného ovoce odstraňte stopky i listy. Rozložení záleží na vlastním uvážení, avšak doporučeny jsou maximálně tři vrstvy ovoce na sobě.
Pečujte
Průběžná kontrola ovoce je velmi důležitá, vždy se totiž může objevit kazící se záškodník. Hniloba je schopna rozšířit se během pár týdnů, tudíž průběžnou kontrolu neberte na lehkou váhu a minimálně jednou za 14 dní kousky ovoce zkontrolujte. Nejvíce rizikové je období zimy a chladných měsíců, kdy jablka a hrušky chytají nejvíce vlhkosti.
TIP! Nezapomínejte na popadané plody, které nasbírejte k výrobě džemů, moštů nebo šťáv. Hnijící kusy vytvoří ideální prostředí pro larvy, které se tak zakuklí nedaleko stromu a jeho kořenů. Sbírejte tak tyto popadané plody denně, nejen, že se dají kvalitně využít, zároveň ale nenapáchají možné škody.