Chloróza je zkázou krásných květů i bohaté úrody. Chránit před ní rostliny se vyplatí
Možná už jste se s ní setkali. Jde o onemocnění listů, při kterém dochází ke změně jejich barvy. Jak ji ale poznáme od běžného žloutnutí a přecházení do dalších barev, ke kterému dochází u většiny rostlin na zahradě v době podzimu?
Jak poznáme chlorózu?
Jde o onemocnění rostlin, které je zapříčiněno tím, že rostlina neprodukuje chlorofyl tak, jak má. Příčinou bývá nedostatek živin, někdy i sucho nebo naopak přemokření půdy. Někdy může mít chloróza ale i jiné příčiny. Může jít o virová onemocnění, napadení houbami nebo bakteriemi. Podoba tohoto onemocnění se liší v závislosti na tom, které živiny rostlině chybí. Listy začínají měnit barvu, usychat, rostliny špatně rostou a nekvetou. Pokud kvetou, plody odumřou dřív, než dozrají.
Proč mají nedostatek minerálních látek?
Může se stát, že ačkoliv rostlina dostává hnojivo v půdě nebo vodě, přesto není schopna absorbovat potřebné živiny. Problém může být v nedostatečném pH půdy. Hlídejte si, že rostlině dodáváte všechny živiny, které jsou pro ni určeny, a že je dokáže přijmout.
Jaké rostliny chloróza napadá?
Toto onemocnění se týká všech rostlin, tedy nejen těch na zahrádce, ale vyskytuje se i u pokojových. Jakých rostlin se týká nejčastěji?
- Paprik,
- rajčat,
- hortenzií,
- růží,
- jahodníku,
- maliníku,
- ovocných dřevin.
Ale napadnout může jakékoliv jiné rostliny. Pokud se o rostliny budete dobře starat adekvátně jejich potřebám, pravděpodobně ji nebudete muset řešit.
Jak chloróze předejít?
Odhalte, zda neděláte chyby v péči. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivkou. Zároveň byste je neměli přelévat, aby nezahnívaly kořeny. U hnojiva je také důležité, aby ho bylo tak akorát, aby měly rostliny dostatek minerálních látek. Pokud je ho příliš mnoho, může se narušit vstřebávání dusíku, draslíku, hořčíku a železa.
Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/chlorosis-symptoms-treatment.html