Woman Sweater Holding Cup Wooden Table

Čaj z borovice zažene nachlazení a vyléčí zánět. Jehličí si můžeme sami snadno nasbírat

Borovice je jedním z nejoblíbenějších stromů ve střední Evropě. Často se používá pro průmyslové účely, ale i zdravotní přínosy jsou nezanedbatelné. To vše díky obsaženým esenciálním olejům a dalším cenným sloučeninám. Nejoblíbenější jsou různé sirupy, ale i čaj z jehličí pomůže proti nejrůznějším neduhům.

Používá se odpradávna

Lidové léčitelství oceňuje zdravotní přínos borovice již po staletí. Borovicový čaj si vařili původní obyvatelé Sibiře, aby bojovali s infekcemi, Indiáni ho zase používali jako prevenci kurdějí. Borovice obsahuje obrovské množství vitamínu C, flavonoidy, třísloviny a minerální soli. Díky nim má borovice posilující účinek a vykazuje i antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Krása některých rostlin není vždy dílem přírody. Jejich tvar je dosažen netradičními postupy. Zní možná zvláštně, ale fungují

Čaj z jehličí je skvělý prostředek pro boj s nachlazením. Tělo se při jeho užívání lépe vyrovnává s infekcemi, zejména těmi, které se nachází v horních cestách dýchacích. Borovicový čaj zmírňuje bolest v krku a pomáhá s kašlem, který často doprovází nachlazení. Posiluje organismus při rekonvalescenci a uvolňuje nos a dutiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak čaj připravit?

Příprava čaje z borovicového jehličí není složitá – stačí zalít dvě polévkové lžíce jehličí sklenicí horké vody a nechat pod pokličkou asi čtvrt hodiny louhovat. Před konzumací nálev sceďte. Můžete ho osladit medem, pokud je pro vás chuť nepříjemná. Při bolestech v krku a kašli se doporučuje nahradit vodu horkým mlékem, které zesílí účinky jehličí.

Mohlo by vás zajímat:  Pecka z avokáda je účinná proti mšicím v zahradě i na pokojových rostlinách

Jehličí z borovice lze sehnat ve specializovaných bylinných obchodech. Samozřejmě si ho můžete nasbírat i sami, měli byste ale vybírat jen mladé části stromů, které nejsou ničím kontaminovány. Ideální místo je hluboko v lese dál od cest. Také mějte na paměti, že borovice bahenní a borovice horská patří mezi chráněné druhy. A pro koho čaj není vhodný? Pozor by měli dávat především alergici, těhotné ženy a rovněž se nedoporučuje podávat ho malým dětem.

Zdroj: https://www.forestholidays.co.uk/forestipedia/10-reasons-you-should-be-drinking-pine-needle-tea/
Přidat na Seznam.cz