Mint Leaves Plant Grow Organic Vegetable Garden

Bylinky a květiny dokážou odehnat mouchy i další hmyz. Tyto druhy se hodí nejen na balkon

Čas strávený na terase je pohodou, kterou si nechce nikdo nechat zkazit. Jenže dotěrný hmyz nemá ohled a neustále bzučí kolem. Co dělat? Nejjednodušší možností je vysázet v okolí terasy rostliny, které komáry či mouchy odpuzují. Výhodou těchto „repelentů“ je jejich nezávadnost a přírodní původ. Navíc jsou tyto rostliny krásnými ozdobami zahrady i balkonu. Jaké druhy účinně pomáhají proti dotěrnému hmyzu? Ještě nikdy nebyla ochrana před poštípáním tak snadná, tyto druhy se totiž také snadno pěstují.

Mohlo by vás zajímat:  Vonné květiny vytvoří doma kouzelnou atmosféru a napomůžou relaxaci

Voňatka citronová

Tento název asi nikomu moc neříká, ale jedná se o pověstnou citronovou trávu, která může být chloubou zahrady. A nejen zahrady, také kuchyně, protože se přidává do mnoha pokrmů, k tomu má léčivé účinky. Díky citronové trávě se zahradě a terase komáři i mouchy vyhnou, stačí ji zasadit na slunné stanoviště do kyselé půdy. Ale pozor, voňatka je jednoletka, proto je třeba každoročně vysadit nové sazenice.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta peprná

Chutná skvěle v tradičním mojitu i v domácí limonádě. Máta peprná je zdrojem vonných silic, které mají léčivé účinky, nadto odpuzují dotěrný hmyz. Rostlina se snadno pěstuje, protože se rychle rozrůstá. Může se vysadit přímo do záhonu, do nádob i do menších květníků, které se umisťují přímo na parapet, aby se hmyz nedostal do interiéru oknem. Máta miluje slunce a potřebuje ke svému růstu úrodnou zeminu, v květnících se musí přihnojovat. Obdobně jako máta zafunguje též bazalka a jiné druhy bylinek, jako je levandule.

Mohlo by vás zajímat:  Lilie míru domů vnese čistotu a rovnováhu. Vyvarujte se ale častých chyb, kdy nekvete

Hvozdík sivý

Tahle krásná kvítka nesmí na zahradě rozhodně chybět, protože tvoří fialově zbarvené ostrůvky, které jsou potěchou pro oči. Hvozdíky nadto intenzivně voní, zatímco lidem je tato vůně příjemná, mouchám a dalšímu hmyzu vadí. Hvozdík miluje sluneční paprsky a hodí se jej umístit do propustné zeminy. Může se pěstovat též v nádobách, ve kterých je nutné připravit vrstvu drenáže. Výhodou této rostliny je, že přežije i několikadenní sucha.

Zdroj: https://www.bloomingbackyard.com/plants-that-repel-flies/
Přidat na Seznam.cz