Máte rádi přírodní atmosféru a chcete mít doma stálý přísun svěžích vůní? Pěstování bylinek a pokojových květin ve vašem bytě může být tím pravým řešením.
Bylinky tvoří nezbytnou součást mnoha světových kuchyní. Nejen že obohacují jídla výraznou chutí a vůní, ale také přinášejí řadu zdravotních benefitů.
Skladování bylinek přes zimu je jedinečný způsob, jak si na nich pochutnat během celého roku. Jejich čerstvost poměrně snadno udržíte i mimo hlavní sezónu. Existuje hned několik možností, jak je konzervovat a uchovat na celé měsíce. Díky tomu je můžete kdykoli použít při vaření nebo pečení a obohatit chuť každého pokrmu, který připravíte ve své kuchyni. Sušení Tymián, rozmarýn, oregano, šalvěj, majoránku, mátu a další byliny velmi snadno usušíte. Použít můžete sušičku na potraviny, troubu nebo sušení na slunci. V každém případě je poté uzavřete do hermeticky uzavíratelných nádob, protože se k nim nesmí dostat žádná vlhkost.
Bylinné čaje představují skvělou volbu pro ty, kdo si chtějí vychutnat lahodný a zdravý nápoj.
Petrželka je u nás asi nejvíce používaná na dochucování pokrmů, především polévek, kde příjemně prováže všechny chutě. Většina z nás si ji pěstuje v truhlíku za oknem nebo na bylinkové zahrádce. Po sklizni ji lze nasušit nebo zamrazit a používat po celou zimu jako připomínku svěžího léta. Rozhodně se to vyplatí, protože i po zmrznutí či usušení si dokáže zachovat mnoho vitamínů a prospěšných látek, které obsahuje. Není tedy na škodu, pořídit si několik dalších květináčů s touto bylinkou, protože je opravdu velkým zdrojem živin potřebných pro náš organismus.
Čerstvé bylinky ze záhonu nebo balkonu jsou to nejlepší, co si můžete dát do jídla. Správná sklizeň je velmi důležitá pro udržení kvality a zdraví samotných rostlinek. Udržíte také jejich chuť a léčivé vlastnosti, kvůli kterým je pěstujete. Existují přitom obecná pravidla, podle kterých byste měli bylinky sklízet a zajistit si nejchutnější a nejvoňavější byliny na světě. Jaká denní doba je nejlepší? Možná si myslíte, že na tom nezáleží, ale denní doba je pro bylinky velmi důležitá. Nejlepší jsou ranní hodiny, protože ostré slunce během dne může spálit další lístky v okolí a také místa, kde jste bylinu právě ustřihli.
Po staletí se vavřín neboli bobkový list používal v lidovém léčitelství při různých potížích, od žaludečních bolestí až po léčbu nachlazení, a mnozí ho znají právě v této souvislosti. Mast z bobkového listu má ale i jiné využití. Například pomáhá při problémech s akné, mrazem vysušenou pokožkou nebo revmatismem. Proto se vyplatí mít tuto mast vždy po ruce. Vlastnosti masti z bobkového listu Mast z bobkového listu na akné je velmi oblíbená a je skvělá i v jiných oblastech. Tato mast dokáže zklidnit záněty kůže, odstranit drobné otoky a skvěle působí na pokožku v zimě.
Existují způsoby, jak zpomalit stárnutí pokožky a celého těla. Kromě zdravé výživy a péče o pleť se určitě vyplatí zahrnout tento lektvar do denního menu. Můžete si jej připravit úplně sami a skoro zadarmo. Oddálení stárnutí Lidé už dlouho hledají způsoby, jak oddálit stárnutí těla. Už se prokázalo, že klíčem je zdravý životní styl, strava bohatá na rostlinné produkty a přiměřená dávka denního pohybu. Délka života závisí také na místě, kde žijete. Mezi místa, kde se lidé dožívají nejvyššího věku, patří ostrov Ikaria v Řecku, Sardinie v Itálii, Kostarika a Japonsko.