Brukvovitá zelenina udrží játra i imunitu v kondici. Někteří by se jí ale měli obloukem vyhnout
Speciální nemoci vyžadují speciální diety. Také lidé s onemocněním štítné žlázy by měli dodržovat určitý dietní režim. Je pro ně ale vhodné konzumovat brukvovitou zeleninu? A jaké druhy zeleniny mezi brukvovité přesně patří?
Brukvovitá zelenina není vhodná pro každého
Pokud člověk trpí onemocněním štítné žlázy, je známo, že se má vyvarovat konzumace brukvovité zeleniny. Je to hlavně z toho důvodu, že tato zelenina snižuje množství jódu v těle. A dostatek jódu v těle je pro tyto pacienty velmi důležitý. Odborníci tedy lidem s onemocněním štítné žlázy doporučují, aby se brukvovité zelenině vyvarovali, a když bez ní opravdu nemohou být, alespoň aby ji konzumovali vařenou. Pokud totiž tuto zeleninu uvaříte, díky procesu varu se z této zeleniny uvolní nežádoucí giotrogeny (látky narušující produkci hormonů štítné žlázy), které způsobují úbytek jódu v těle. Je vhodné po konzumaci této zeleniny doplnit jód do těla speciálními přípravky s vysokým obsahem jódu například z lékárny.
Jaké druhy zeleniny patří mezi brukvovité?
Mezi brukvovité patří zelí, řepka, květák, kapusta, tuřín, kedlubna, červená řepa, řeřicha, ředkev, křen či hořčice. Brukvovitá zelenina obsahuje velké množství cenných vitamínů a minerálů. V první řadě jde o vitamín A, B, vitamín C a také vitamín K. Tyto plodiny obsahují také draslík či kyselinu listovou.
Pozitivní vlastnosti této zeleniny
Tato zelenina zlepšuje funkci srdce a také pozitivně upravuje funkci jater. Posiluje imunitní systém a v neposlední řadě působí protizánětlivě a antivirově. Jelikož tato skupina zeleniny obsahuje sulforafany, je vhodným doplňkem stravy při rakovinových onemocněních. Má silné antioxidační vlastnosti a také napomáhá v boji s vysokým cholesterolem. Díky nízkému obsahu kalorií a také odtučňovacím vlastnostem je oblíbenou zeleninou při redukci váhy.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/284823