Brukvovitá zelenina pročistí tělo a předejde rakovině. Přesto její konzumace není bez rizika
Brukvovitá zelenina, tedy zelí, květák a brokolice, obsahuje mnoho cenných vitamínů a minerálů. Je skvělé, pokud je můžete zařadit do své každodenní stravy, ale zároveň platí, že je potřeba být při jejich konzumaci střídmý a opatrný. To platí zejména pro lidi trpící onemocněním štítné žlázy nebo kojící matky. Ne vždy totiž tato chutná zelenina prospívá.
Mezi brukvovitou zeleninu typicky řadíme zelí, řepu, květák, brokolici, tuřín, kedlubnu, řeřichu, ředkev, kapustu, křen a hořčici. Brukvovitá zelenina je považována za mimořádně cennou a zdraví prospěšnou. Je výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Patří mezi ně zejména vitamín A, vitamín B, vitamín C, vitamín K, dále vláknina, kyselina listová a draslík.
Jak může pomoci?
Brukvovitá zelenina může prospívat srdci, játrům a imunitnímu systému. Kromě toho mívá i protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti a pozitivně působí proti osteoporóze. Podle některých výzkumů dokáže ochránit i před rakovinou. Jde především o nádory hrtanu, žaludku, prostaty, plic, dělohy, prsu a tlustého střeva. Protirakovinný účinek souvisí s přítomností sulforafanu, který najdeme především v zelí a brokolici. Je to totiž velmi silný antioxidant, který kromě protirakovinných vlastností podporuje i činnost jater, snižuje hladinu cholesterolu, ovlivňuje činnost srdce a zlepšuje vzhled pokožky.
Kdo si musí dát pozor?
Z popisu výše to vypadá, že brukvovitou zeleninu bychom měli jíst od rána do večera. Existují ale i jisté kontraindikace. I přestože je velmi zdravá, neměla by se jíst příliš často. Obsahuje totiž také látky, které mohou snižovat množství jódu v těle. To může být problém zvláště u pacientů s onemocněním štítné žlázy, ale také u těhotných nebo kojících žen. Není však třeba se této zeleniny zcela vzdávat, postačí ji konzumovat v rozumné míře a zvážit také možnost tepelné úpravy.
Zdroj: https://healthbenefitsof.org/13-shocking-health-benefits-of-cabbage/