Birch Grove Autumn

Březová a javorová míza sbíraná přímo ze stromu dodá na jaře tělu sílu

První jarní dny jsou ideální pro procházky do lesa a načerpání energie. Stromy v rozpuku přinášejí potěchu pro oči, současně jsou zdrojem mízy, která posiluje tělo oslabené po zimě. Nejčastěji se využívá šťáv z břízy nebo z javoru. Jakým způsobem se míza získává a proč jsou tyto nápoje blahodárné pro zdraví? Jaké vitamíny, minerály a další prospěšné látky obsahují a proč už naši předci věděli, že jejich užívání léčí různé neduhy?

Březovou vodou proti infekcím

Nejznámější je jistě březová míza nebo také březová šťáva či březová voda, která se odebírá z kůry břízy bělokoré nebo břízy pýřité. Je pokladnicí vitamínů C a skupiny B, obsahuje velké množství minerálních látek a solí včetně draslíku, železa a vápníku, dále flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny a kyselinu salicylovou. Březová míza je nízkokalorická a je vhodná při hubnutí, protože zrychluje metabolismus. Navíc vyniká antivirovými a protibakteriálními účinky, je vzpruhou pro obranyschopnost a má analgetické a antipyretické vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  4 varovné signály, že jste potkali sňatkového podvodníka
Zdroj obrázku: Freepik

Pro krásné vlasy a při akné

Březová míza se prodává ve specializovaných obchodech, ale může se také sbírat na přelomu března a dubna před rozpukem listů. Pro odběr se vybírají starší exempláře bříz, ve výšce jednoho metru se navrtá vrtačkou dvoumilimetrový otvor do hloubky 2 centimetrů. Po umístění silikonové hadičky se míza sbírá do láhve. Během dne se nasbírá asi 1500 mililitrů. Březová voda se užívá vnitřně třikrát denně 25 až 50 mililitrů, může se dosladit medem. Březová míza se může používat též jako tonikum pro zlepšení stavu vlasů a urychlení růstu, také při akné, odřeninách nebo drobných rankách na pokožce.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravou řeřichu si snadno vypěstujete během pár dní i na parapetu

Javorová míza už v polovině března

Mízu lze odebírat také z javoru, v tuzemsku patří mezi nejčastější druhy javor mléč (někdy nazývaný jako javor norský), javor klen a javor babyka (neboli javor polní). Nejedná se o javorový sirup, ale čistě o mízu sbíranou už v průběhu března. Má obdobně jako březová míza antivirové a protizánětlivé účinky, diuretické vlastnosti a obsahuje zejména vitamíny skupiny B, minerály a antioxidanty. Kůra stromu se navrtává směrem k jihu ve výšce 30 centimetrů do hloubky asi 3 centimetrů a míza vytéká pomocí trubičky, případně se může sbírat z čerstvě seříznuté větvičky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/birch-sap
Přidat na Seznam.cz