Březen přeje sázení ovocných stromů. Je to ideální termín pro jabloně, třešně a meruňky

Brzké jaro je jedním z nejlepších termínů, kdy vysazovat ovocné stromy. Jaké druhy je nejvhodnější vysadit hned poté, co opadnou poslední mrazíky?

Důležitá je teplota

Kdy vlastně vysazovat ovocné stromy? Existují dvě správné odpovědi. Můžete se rozhodnout pro jarní výsadbu od poloviny března do května nebo naopak pro podzimní výsadbu ovocných stromů od konce září do konce října. Volba konkrétního termínu závisí na fyziologii a klimatu, druhu stromu i vašich pěstitelských preferencích. Březen se jeví jako skvělý čas pro takový úkol, ovšem jedině za předpokladu, že půda již není zmrzlá a teplota se pohybuje nad 4 °C. Jinak sazenici může zničit mráz.

Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomeňte na hojnou zálivku

Podzimní výsadba ovocných stromů zaručuje sazenicím příznivé podmínky, pokud jde o vlhkost půdy. Pro některé druhy s dobře vyvinutým kořenovým systémem jde o ideální termín. Na přelomu října a listopadu stojí za to zasadit zejména hrušky a ořechy. Na jaře je vhodné sázet především odrůdy s nedostatečně rozvinutým kořenovým systémem, jako jsou broskvoně, švestky, meruňky, třešně a některé odrůdy jabloní na podnožích. Vyplatí se sázet je co nejdříve, ještě před začátkem vegetačního období, a to v březnu nebo dubnu. Doporučuje se je také hojně zalévat kvůli panujícímu nedostatku vody v půdě a dobře chránit před negativními účinky povětrnostních podmínek.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z pilin udrží půdu okolo rostlin kvalitní, zpomalí růst plevelu i plísní

Potřebují dostatek prostoru

Vzhledem k tomu, že mladé jabloně v zahradních obchodech se nejčastěji prodávají ve formě sazenic s aktivními kořeny, stojí za to jejich výsadbu neoddalovat a provést už v březnu. Nejde ale jenom o správné načasování. Musíte sazenicím vybrat také správné místo na slunci, ale chráněné před větrem. Nejlépe v řadách, ale s odstupem. Velké ovocné stromy sázejte ve vzdálenosti 4 metrů, středně velké každé 3 metry, malým stačí 2 metry prostoru.

Zdroj: https://worstroom.com/best-time-to-plant-fruit-trees/
Přidat na Seznam.cz