Brambory vždycky něčím překvapí. Zajímavosti, které jste o nich určitě nevěděli
Nejvíce vitamínů se nachází pod jejich slupkou. Proto stojí za to, kupovat si nové brambory se slupkou a ty hned sníst, starší raději oloupejte a poté uvařte. Brambory by se správně měly uchovávat ve fólii a v chladničce. Mnoho lidí je ale má ve spíži, uskladněné v pytli, ve kterém je zakoupili.
Brambory mohou zachránit přesolenou polévku
Brambory jsou zelenina, která je v některých zemích nedoceněná. Vytvoříte z nich jednoduché jídlo, pokud potřebujete honem něco vymyslet, jsou skvělé na zahuštění omáček a navíc nasáknou sůl, pokud jste přesolili polévku. Mají také velmi zajímavou historii. Brambory jako plodina nepotřebují mnoho vody, hnojiva ani zvláštních postřiků. Rostou velmi rychle a dokáží vyprodukovat hodnotné jídlo, které je plné vitaminů.
Zajímavostí je, že největší bramborovou hlízu vypěstovali ve Velké Británii. Vážila 3,76 kilogramů, což je váha, kterou dosahuje jen málo miminek při narození. Brambory se navíc jako jediná plodina dostaly až do vesmíru. Cestovaly na palubě raketoplánu Columbia v roce 1995.
Hlízy jsou jediná nejedovatá část rostliny
Jedovatý alkaloid solanin je nejvíce obsažen v květech a klíčkách. Pokud brambory uskladníte vedle jablek, za chvíli začnou klíčit. Tato kombinace nesvědčí ani jablkům, protože do sebe natáhnout pach brambor. Z brambor si můžete vyrobit projímadlo i lék proti průjmu, obklad na ječné zrno nebo lék na kocovinu. Staří Inkové věřili, že pomáhá usnadnit ženám porod.
Existuje mnoho zábavných pojmenování pro brambory, některé už zlidověly – zemáky, zemská jablka nebo krumple. Můžete vyzkoušet i menší pokus – do jedné brambory zapíchněte měděnou katodu, do druhé zinkovou anodu a drátky připojte třeba k hodinám. Díky přeměně energie na elektrickou vyrobíte dostatečný příkon, a pokud se propojí několik brambor najednou, dokážou rozsvítit i LED světlo.