Brambořík perský rozveselí svými květy podzimní a zimní dny a nevyžaduje velké teplo
Brambořík perský se právem řadí mezi nejčastěji pěstované druhy pokojových rostlin. Upoutá vaši pozornost srdčitými listy a krásnými květy v různých barvách, od bílé přes růžovou až po červenou nebo fialovou. Jeho doba květu je na podzim a v zimě, takže váš pokoj zkrášlí právě ve chvíli, kdy všechny ostatní pokojovky ztrácí svou sílu a krásu. Někdy ale umí být brambořík i vrtošivý a má specifické požadavky pro růst. Proč je lepší nedávat brambořík do příliš teplé místnosti? Na co si dát pozor při jejich nákupu? Jak často by měl být brambořík zaléván? Čtěte dál a dozvíte se všechny důležité informace.
Brambořík perský pochází z Malé Asie, ale hojně se vyskytuje v celém Středomoří. Pyšní se krásnými listy a květy v široké škále barev, které lákají pěstitele i nejrůznější sběratele. Je třeba o něj dobře pečovat a dodržovat některé pravidla – jen tak bude prospívat a kvést. Ukážeme vám, jak na to.
Při nákupu
Zdravý brambořík by neměl mít žádné známky plísňových onemocnění. Měl by mít krásné zelené listy a dobrou velikost i dostatek výhonků. Černé skvrny na listech nebo šedé květy nejsou dobrým znamením, a proto takovou rostlinku raději nikdy nekupujte. Pokud chcete, aby rostlina po dlouhou dobu kvetla, měli byste si vždy vybírat rostliny, které mají mnoho pupenů. Hlíza rostliny by měla mírně vyčnívat ze zeminy.
Brambořík kvete od podzimu do jara. Výběr stanoviště je klíčem k úspěchu. Místo by mělo být dostatečně jasné, ale řádně chráněné před silným slunečním zářením. Východní okenní parapet bude vynikající volbou, zejména během období květu rostliny. Optimální teplota pro růst je mezi 7 a 15 °C a v noci dosahuje přibližně 5 °C. Ihned po koupi jej ale nechte po dobu několika dní aklimatizovat. Je nejlepší ho nejprve dát do chladné místnosti a zajistit vysokou vlhkost vzduchu. To mu pomůže zvyknout si na nové prostředí a zvládnout přechod co možná nejlépe.
Zalévání
Nadměrné zalévání bramboříku rozhodně neprospívá. Půda, kde roste, by měla být udržována neustále vlhká, ale neměla by stát přímo ve vodě. Nejlepší je nalít vodu do talířku pod květináčem. Během období květu se doporučuje zalévat dvakrát týdně, poté už stačí jen jedenkrát. Po odkvetení je dobré rostlinku přesunout na chladné a dobře větrané místo. Tím se urychlí obnova rostliny a proces výměny listů.