Blanšírování trvá pouhých pár minut, během kterých si zelenina uchová krásný vzhled i maximum živin
V jídelníčku každého z nás by neměla chybět čerstvá zelenina. Ne každý ji ale má rád, a proto je dobré znát způsoby, jak si ji připravit, abyste na ni měli opravdu chuť. Vařená zelenina není tolik dobrá, navíc se vařením ztrácí spoustu vitaminů. Jak můžete zeleninu blanšírovat a co to vlastně znamená?
Blanšírování je velmi jednoduchá metoda úpravy
Blanšírování zeleniny je způsob, jak ji upravit, aby byla chutná a zároveň v ní byly zachovány potřebné vitaminy. Je to vystavení zeleniny vysokým a následně nízkým teplotám. Díky tomu bude zelenina křupavá a bude vypadat stejně, jako čerstvá – zachová si také barvu. Blanšírováním neovlivníte chuť zeleniny a uchová si všechny cenné vlastnosti.
A jakou zeleninu můžete blanšírovat? Můžete blanšírovat chřest, cuketu nebo špenát. Dále například hrášek nebo růžičkovou kapustu, kapustu či brokolici. Díky blanšírování se můžete také snadno zbavit parazitů nebo bakterií, které na zelenině ulpívají. K blanšírování budete potřebovat jen velký hrnec, vroucí vodu a mísu se studenou vodou. Nejlepší bude dokonce ledová.
Zeleninu je potřeba nakrájet
Zeleninu je nutné nejdříve nakrájet, poté ji dejte do vroucí vody, ale jen na chvilku, a poté můžete zeleninu vložit do vody studené. Ve studené vodě ji ale nenechávejte příliš dlouho, maximálně tři minuty. Poté dejte zeleninu na papírovou utěrku a důkladně ji osušte. Takto připravenou zeleninu můžete podávat například v salátu.
Hodí se také jako doplněk k masům a jiným hlavním chodům. Místo přílohy si raději dejte takto připravenou zeleninu, protože je to mnohem zdravější. Zelenina se hodí například k holandské nebo česnekové omáčce. Možná si uděláte k zelenině takový vztah, že ji pak budete jíst pouze syrovou – což je ta nejlepší varianta. Ke zdravému životnímu stylu je to už jen krůček.
Zdroj: https://www.clemson.edu/extension/food/canning/canning-tips/43why-blanch.html