Aspirin rajčata posílí a zamezí šíření chorob
Každý zahrádkář si přeje, aby jeho zahrádka vzkvétala a měl co největší úrodu. O plodiny je třeba pečovat v podobě okopávání, plení plevele, zalévání a hnojení. Někdy to ale nestačí, protože vlivem nepříznivého počasí mohou rostliny napadnout škůdci či houbové choroby. Pomůže zde účinný postřik, který si lze vyrobit doma.
Acylpyrin v hlavní roli
Jedním z nejběžnějších léků, které mají lidé ve své domácí lékárničce, je acylpyrin. Je účinný proti horečce nebo bolestem zad či hlavy i svalů. Málokdo ale tuší, že ho je možné použít pro ošetření rostlin na zahradě. Acylpyrin má protizánětlivé účinky a dokáže ochránit rostliny, zejména rajčata, před extrémním teplem nebo před silným deštěm. Urychluje i klíčení, chrání před škůdci a snižuje rozvoj plísňových onemocnění rostlin. Díky postřiku z tohoto léku bude úroda rajčat hojnější.
Jak připravit postřik z acylpyrinu
Příprava postřiku z acylpyrinu je docela jednoduchá. Budete potřebovat jednu tabletu tohoto léku a jeden litr studené vody. Tabletu rozdrtíte a zalijete vodou a dobře promícháte, aby se tableta rozpustila. Pak směs přelijete do láhve s rozprašovačem a můžete ji začít používat.
Kdy je vhodné acylpyrinový postřik používat
Postřik s acylpyrinem je třeba aplikovat za suchého počasí. Není dobré ho dávat po dešti, protože by se vymyl. Nejlepší je rajčata stříkat ráno nebo večer po západu slunce. Je to jednoduché, je zapotřebí, aby sluneční paprsky nebyly již tak ostré. V opačném případě hrozí, že by rostlinu mohly popálit a poškodit. Vhodné není časté stříkání, úplně postačí postřik jednou za tři týdny.
Kromě rajčat je možné postřik s acylpyrinem použít i pro okurky, brambory, papriky nebo lilek. Jako prevence bude fungovat i u jabloní, hrušní nebo třešní, u nichž také zabrání výskytu houbových nemocí, které by je mohly poškodit.
Zdroj: https://www.delish.com/food/news/a40827/aspirin-prevents-blight-from-attacking-tomato-plants/