Pink African Violet Bloom Very Beautiful Flowers Close Up

Africká fialka může kvést několikrát do roka. Trocha kávy jí dodá energii

V posledních letech se objevují v interiéru pro svůj půvabný vzhled. Různé druhy afrických fialek prostor zbarvují do modré, růžové, bílé nebo fialové. Zajímavě se vyjímají i sametové listy. Výhodou afrických fialek je snadná péče, ale přesto se někdy stane, že začnou chřadnout. Co udělat, aby se zase vybarvily do krásy a byly pýchou vnitřního prostoru?

Africká fialka nesnese přímé slunce

Africká fialka (Saintpaulia) byla objevena na svazích Tanzanie v roce 1892, od té doby se rozšířila do celého světa a pěstuje se jako pokojová rostlina, přičemž existuje na dvacet tisíc různých odrůd. Není divu, její výhodou je nenáročné pěstování. Důležité je zejména umístění na parapetech, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Vhodné je směřování na východ nebo na sever, navíc se doporučuje rostlinu každý týden až deset dní pootočit o 90 stupňů, aby se zajistil její přímý vzrůst a nenakláněla se ke světlu.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalé hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny leží na dně hrnku. Využijte čaj naplno
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na nízké teploty a vysokou vlhkost

Dalším pravidlem pro pěstování jsou teploty, které se musí pohybovat v rozmezí pokojových od 18 do 22 stupňů Celsia. Nižší teploty nedělají africkým fialkám dobře, při pobytu v místnosti pod 10 stupňů Celsia vadnou a hynou. Obdobně nesnáší vyšší vlhkost vzduchu, sázet se musí do propustného substrátu v kombinaci s pískem a rašelinou. Při správně nastavených podmínkách kvete během roku vícekrát.

Co dělat, když africké fialky nekvetou

Málo květů nebo menší vzrůst afrických fialek je z důvodu nedostatečného světla nebo vlivem zasazení do těžké zeminy, na vině může být přílišná zálivka nebo ještě nedostatek živin. Právě doplňování potřebných látek je základem pro krásné květy, na což se hodí hnojivo z kávové sedliny. Čerstvá kávová sedlina se může smíchat přímo se zeminou, sušená zase použít jako mulč. Při smíchání sklenice sedliny s deseti litry vody lze tímto roztokem rovnou zalévat každých 14 dní, vždy je nutné ale sedlinu vmíchat do půdy kolem rostlin.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/saintpaulia.html
Přidat na Seznam.cz