Green Thuja Hedge Tileable Seamless Texture

Kvasnicové hnojivo dodá tújím důležité prvky. Budou znovu sytě zelené

Ne, nejde o vtip ani o nějaký zvláštní recept na zákusek. Túje jsou prudce jedovaté, takže o jejich konzumaci nemůže být řeč. Ale jde o relativně běžný živý plot, kterému se v našich podmínkách většinou docela dobře daří, byť pochází z poněkud teplejších oblastí. Ale občas se stane, že některým zahradníkům túje chřadnou. A to pak není hezký pohled, namísto vznosného živého plotu ze špičatých jehličnanů najednou máte kolem zahrady shrbené rostliny, které začnou rezavět, nebo dokonce opadávat. A v takovém případě jim skutečně přijde k duhu hnojivo z droždí.

Mohlo by vás zajímat:  Šetření s vodou potěší planetu i naši peněženku. Každá malá změna se počítá

Domácí hnojivo za pár korun

Na přípravu hnojiva budete potřebovat kvalitní droždí, které koupíte v každém lepším supermarketu nebo v prodejnách zdravé výživy. I v těch vás ale vyjde jen na pár desetikorun, tedy mnohem levněji než jakékoli průmyslově vyráběné hnojivo. Na 100 gramů čerstvých kvasnic budete potřebovat jeden hrnek obyčejného cukru. Rozmíchejte je v pěti litrech dešťové vody, pak hnojivo přikryjte čistým plátnem nebo utěrkou a nechte asi týden odstát.

Zdroj obrázku: Freepik

Aplikace hnojiva

Během onoho týdne můžete hnojivo několikrát promíchat. Po týdnu hnojivo rozmíchejte ve vodě na zalévání v poměru jeden díl hnojiva na čtyři díly vody a můžete s ním rovnou zalévat. Celé hnojivo je nutné využít naráz, déle než týden byste jej skladovat neměli. Zálivku je třeba opakovat každé dva až tři týdny, dokud se vaše túje viditelně nevzchopí, a pak ještě jeden až dva cykly, abyste měli jistotu, že mají dostatek živin.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata někdy nechtějí dozrát, lze je však snadno přesvědčit, aby se brzy začervenala

Fosfor a draslík

Hnojivo funguje hlavně proto, že kvasnice jsou důležitým zdrojem fosforu a draslíku, což jsou prvky, na které je půda v České republice často chudá. Hnojíte-li tímto domácím kvasnicovým hnojivem, měli byste se vyvarovat využití dalších přípravků s fosforem a draslíkem, a to i na dalších místech zahrady, abyste se vyhnuli přehnojení tújí, ale i jiných pěstovaných rostlin.

Zdroj: https://www.corvallisadvocate.com/2021/using-yeast-in-the-garden/, https://www.paramountplants.co.uk/blog/index.php/thuja-care/
Přidat na Seznam.cz