Beutiful Care (1)

Díky správnému zazimování se muškáty na jaře znovu zazelenají

Muškáty neboli pelargonie jsou stálice tuzemských balkonů. A nejsou oblíbené jen u nás, barevné květy zdobí též venkovní prostředí v Německu, Rakousku i Polsku. Jejich výhodou je, že kvetou od jara až do pozdního podzimu, dokonce do prvních mrazíků. Jenže po mínusových teplotách často končí na kompostu nebo v bioodpadu, lidé je často považují za letničky. Chyba, muškáty mohou bezproblémově přezimovat a na jaře opět vykvést, stačí přitom opravdu málo!

Teplomilné letničky? Ale kdeže!

Pocházejí z Afriky, proto se jedná o letničky? Tento mýtus je široce rozšířený, ale většina druhů pelargonií patří mezi trvalky. Jsou původem ze severní Afriky, proto jim neškodí horké letní počasí, a dokonce přežijí i při vynechání zálivky. Pelargonie kvetou během podzimu a vydrží až do prvních mrazů, poté se mohou jednoduše přezimovat, aby se stihly během zimy zregenerovat a na jaře opětovně nasadily květy. Postačuje si připravit papírové sáčky a kartonovou krabici.

Mohlo by vás zajímat:  Tři způsoby rozmnožení orchidejí v pohodlí domova: oblíbených květin může být plný domov
hands-male-gardener-cultivate-geranium-plant-balcony-box
Zdroj obrázku: Freepik

Postačují papírové sáčky

Jak zazimovat velké množství rostlin z nádob, truhlíků a květníků? Obavy z nedostatku prostoru v garáži, ve skladu a na chodbách nejsou na místě, muškáty se totiž mohou zazimovat v obyčejných papírových sáčcích za pár korun. Je možné též sbírat papírové sáčky od pečiva, díky tomu bude zimování pelargonií zcela zdarma. Veškerá práce investovaná do vypěstovaných pelargonií nepřijde vniveč, na jaře pak mohou zase vykvést. Jak na to?

Nejsnazší zimování pelargonií

Rostliny se vyjmou opatrně ze substrátu a jejich kořeny se očistí od zeminy a vloží se do papírových sáčků vždy kořeny směrem nahoru. Sáčky se postaví za sebe do kartonové krabice, která se uloží do chladu a temna. Optimální teploty pro zimování jsou mezi 5 a 10 stupni Celsia. Jednou měsíčně se rostliny přendají na hodinu do nádoby s chladnou vodou. Koncem února nebo začátkem března se mohou zasadit do substrátu a přemístit do tepla na parapety. V druhé polovině května již nic nebrání usazení na balkon nebo na terasu.

Zdroj: https://www.daisiesanddeckchairs.com/post/protecting-pelargoniums-how-to-help-them-survive-the-winter
Přidat na Seznam.cz