Close Up Photo Thuja Bush Summer Season Selective Focus Copy Space

Hnědnutí tújí ukazuje na škůdce, choroby nebo nedostatek živin v půdě

Túje patří mezi stálice tuzemských zahrad, protože vytvářejí nepropustné živé ploty a jsou ochranou před nenechavci a dotěrnými pohledy sousedů. Mívají sytě zelenou nebo zelenostříbrnou barvu, v některých případech však začnou hnědnout, nebo přímo odumírat. Proč najednou túje chřadnou? Co může být příčinou náhlého zvratu? Odpovědi přinášejí zkušení zahradníci.

Škůdci nebo houbové choroby

Zeravy neboli túje patří mezi stálezelené jehličnany, jsou z čeledi cypřišovitých a pocházejí původem ze Severní Ameriky a Asie, přičemž v tuzemsku se pěstuje asi pět druhů. Rostou bujně a tvoří hustou korunu, proto jsou oblíbené do živých plotů. Nejsou náročné na péči, přesto ale potřebují celoroční kontrolu, protože je mohou napadnout škůdci nebo postihnout houbové choroby. To jsou nejčastější příčiny žloutnutí a následného hnědnutí, na vině mohou být též další faktory.

Mohlo by vás zajímat:  Krása růží může rychle pominout. Nebezpečné nemoci a škůdci je ohrožují po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Včasný zásah může túje zachránit

Při pohledu na hnědé túje se musí pěstitel přesvědčit, zda nedošlo k napadení škůdci. Objevuje se molovka thujová, v poslední době pak brouk krasec Lamprodila festiva, který se dostal do tuzemských zahrad dovozem z Toskánska. V těchto případech, kdy jsou vidět vykousnuté větvičky nebo dochází k jejich zasychání, je nutné zakoupit příslušné prostředky v zahradnickém centru a škůdce zlikvidovat. Naopak při houbovém onemocnění se musí použít fungicidy, nejčastěji postihuje túje hniloba kořenů (Phytophthora) nebo fuzarióza, postižené části je nutné odstranit a spálit.

Mohlo by vás zajímat:  Hrachor vonný okouzlí nádhernou vůní i jemnými kvítky, které se budou pnout za sluncem

Vyčerpaná půda i zhoršené ovzduší

Jaké další důvody vedou ke zhnědnutí tújí? Mezi časté činitele patří vyčerpaná půda, kdy je nutné túje zahnojit. V podzimním období se hodí přípravek s obsahem fosforu, draslíku a hořčíku, zapomenout se nesmí též na zálivku, která bývá v chladnějším období opomíjená. Ke žloutnutí vede také zhoršené ovzduší s nadbytkem toxických sloučenin, čemuž se dá jen těžko vyhnout. Při náhlém žloutnutí nebo hnědnutí jen části tújí je nutné prozkoumat zvyklosti domácích mazlíčků, tújím totiž vadí zvířecí moč, přičemž tento problém lze vyřešit pomocí sítě nebo drátěného pletiva.

Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/blog/thuja-green-giant-tree-problems
Přidat na Seznam.cz