Bright Glossy Young Green Foliage Bush Boxwood Buxus Sempervirens European Box Evergreen Garden Closeup

Nepřítel krásných buxusů neodpočívá ani v září. Zavíječ zimostrázový je těžký soupeř

Asijská můra nebo buxusový motýl, to jsou názvy pro motýla, který se odborně nazývá zavíječ zimostrázový. Jedná se o invazivní druh, který likviduje zimostráz neboli buxus. Podle odborníků pochází tento motýl z jihovýchodní Asie, do Evropy se dostal na malých keřících buxusu dovezených v roce 2006. Masově se rozšířil na zahrady pěstitelů asi o deset let později, v současné době napadá tento škůdce pěstované rostliny po celém kontinentu. Jak se tohoto záškodníka zbavit, co na něj platí?

Žravé housenky likvidují výhonky i listy

Asijská můra je noční motýl, dospělí jedinci se vyznačují bílými křídly s hnědavým okrajem, případě mohou mít světle hnědá nebo krémová křídla s fialovým nádechem. Nejcharakterističtější znak tohoto motýla je bílá skvrna ve přední části. Rozpětí křídel je asi 4 centimetry. Housenky tohoto motýla jsou nazelenalé s hnědými pruhy. Mají černou lesklou hlavičku a jejich hlavní potravou jsou listy buxusu. S přibývajícím věkem jsou náročnější a likvidují nejen listy, ale celé výhonky.

Mohlo by vás zajímat:  Ani rostliny na balkoně nejsou v bezpečí. Mšice nepohrdnou zeleninou ani krásnými květinami
Zdroj obrázku: Freepik

Hrozba po celou sezónu

Oproti jiným škůdcům tyto housenky škodí po celou sezónu, objevují se v dubnu a najdou se na keříčcích i v září. Není neobvyklé, že jeden keř napadnou ve vlnách několikrát do roka. Jak s tímto motýlem účinně bojovat? Použít chemii, která se prodává v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech? Při použití agresivních látek vždy hrozí zamoření okolní půdy nebo spodních vod, proto je vhodnější hledat účinnější a přírodní řešení.

Dlouhý a vytrvalý boj

Samotný boj s tímto druhem housenek je náročný, proto se musí preventivně kontrolovat stav rostlin a při ohlodaných listech nebo objevení pavučinek či trusu okamžitě zasáhnout. První možností je mechanický sběr housenek, pomáhá také jejich odstranění pomocí proudu vody, přičemž je nutné ošetření opakovat. Tímto způsobem však nelze zbavit rostlinu vajíček nakladených do nitra keře, proto je namístě ošetření pomocí postřiku z šedého nebo draselného mýdla. Na postřik se nastrouhá 75 gramů a rozpustí se v pěti litrech teplé vody, po zchladnutí se pomocí lahvičky s rozprašovačem aplikuje na listy a květy. Vhodné je opakovat postřik vždy po dešti.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100
Přidat na Seznam.cz