Raspberries Plate Spoon Wooden Table

Šťavnaté maliny ohrožují nejen škůdci. Nebezpečné nemoci mohou zničit celý záhon

Po těchto plodech se vyplatí sáhnout co nejčastěji, když je jejich sezóna. Mnoho lidí se rozhodne zasadit tyto keře na svůj vlastní pozemek, aby využili zdraví prospěšné vlastnosti tohoto ovoce bez omezení. Musíte se však mít na pozoru, protože se může stát, že maliny nebudou růst a plodina tak nesplní vaše očekávání. Mezi důvody, proč maliny nemají mnoho plodů, patří hlavně různé nemoci.

Plíseň šedá na malinách

Mezi nejčastější onemocnění malin patří nepřehlédnutelná plíseň šedá, což je nebezpečné onemocnění ovocných rostlin a keřů. Plíseň šedá je způsobena houbou Botrytis cinerea, která ovlivňuje vzdušné části rostlin v místech s vysokou hustotou vegetace, nebezpečí stoupá ve dnech, kdy je mnoho vlhkosti. Příznaky tohoto onemocnění malin zahrnují tmavé skvrny na malinových výhoncích a šedavý květ na ovoci. Postupem času postižená rostlina začne odumírat, proto jakmile si všimneme plísně šedé na malinách, musíme okamžitě vystřihnout nemocné výhonky a zvážit postřik.

Mohlo by vás zajímat:  Žloutnutí listů orchidejí může souviset s chorobou nebo nedostatkem živin

Další nemocí malin je odumírání malinových výhonků způsobené několika různými houbami. Mezi nimi stojí za to připomenout houby následujících druhů: Leptosphaeria coniothyrium, Didymella applanata a Phytophthora, které se nachází na vlhké a těžké půdě. Tato nemoc postihuje také pupeny a listy. Příznaky, které by nás měly znepokojovat, zahrnují především fialově hnědavé skvrny ve spodní části mladých rostlin. Prevence před touto chorobou je pravidelné prořezávání keřů kvůli správnému proudění vzduchu.

Zdroj obrázku: Freepik

Verticilióza malin

Malinová verticilióza je onemocnění způsobené houbou druhu Verticillium dahliae, která ovlivňuje listy a výhonky rostliny a do 2–3 let může dokonce vést k jejímu úplnému úhynu. Vývoj infekce je pravděpodobnější na těžké půdě a při vysokých letních teplotách. Může být rozpoznána tmavými pruhy na listech, které postupně blednou do žluté barvy a nakonec se změní na hnědou. Při této nemoci se musíte zbavit postižených částí a provést postřik.

Mohlo by vás zajímat:  Ani sukulenty nepřežijí vše. Kvůli častým chybám trpí a velmi rychle zajdou

Poslední nemocí v našem seznamu je nebezpečná nemoc s názvem „trpaslík malin“. Na tuto nemoc neexistuje žádný lék, je patrná nejdříve rok po infekci rostliny. Je to způsobeno mykoplazmy šířenými mšicemi a skokany. Můžete je rozeznat při pohledu na tenké výhonky, které jsou zcela bez květin nebo květiny na nich jsou smrštěné a ošklivé. Později začne celý keř slábnout a umírat. V případě výskytu této choroby je nejlepší se okamžitě zbavit celého keře, aby se nenakazily i ostatní rostliny v zahradě.

Zdroj: https://www.alberta.ca/diseases-of-raspberries.aspx
Přidat na Seznam.cz