Známé i méně tradiční způsoby, jak můžeme zpracovat nasbírané houby
Podzim je obdobím hub. Mnoho Čechů nyní bloudí po lese a hledá další a další úlovky. Zpracovat je můžete nejrůznějšími způsoby. Některé vám zajistí pochoutku ve chvíli, kdy houby přinesete domů. A s jinými vám vydrží po celou zimu. Záleží jen na tom, jaké houby máte doma a na co zrovna máte chuť. Dáme vám tipy pro obě možnosti, okamžitou pochoutku i dlouhodobé potěšení.
Naložení do octa
Nakládané houby jsou obrovskou pochoutkou a navíc vám vydrží celé měsíce. Připravte si na ně octový nálev s bobkovými listy, novým kořením, česnekem nebo feferonkami. Během podzimu i zimy je můžete využít jako zeleninovou přílohu k masu nebo na obložený talíř. A velkou výhodou je fakt, že si uchováte čerstvé houby na dlouhou dobu.
Sušení
Sušené houby vám také vydrží po mnoho měsíců a můžete je poté používat např. do omáček. Použít na ně můžete sušičku na potraviny, troubu nebo jen plech vyložený pečicím papírem. Dobře je uskladněte a před použitím je nezapomeňte namočit do vody.
Houbové pesto
Restované houby smíchejte s ořechy, parmazánem, česnekem a olivovým olejem. Všechno rozmixujte a máte hotové vynikající pesto. Skvěle se hodí na těstoviny, do sendvičů nebo jako dip k různým pokrmům. Navíc vám nějakou dobu vydrží v lednici, takže si vynikající chuť už užijete hned při několika příležitostech.
Houbové koření
Sušené houby nemusíte používat jen do omáček. Když je rozemelete na prášek a uzavřete do hermeticky uzavíratelné nádoby, máte hotové úžasné koření. Přidáte s ním jídlu jedinečnou a velmi výraznou chuť, takže stačí použít vždy jen špetku tohoto domácího koření.
Netradiční likér
Velmi netradiční možností je houbový likér. Jde o alkoholický nápoj, který si připravíte naložením hub (hřibů) do alkoholu. Většinou se používá vodka nebo slivovice. Do likéru můžete přidat také bylinky, med nebo koření. Jestli milujete chuť hub, tento drink vám bude chutnat.
Zdroj: https://smallfarms.cornell.edu/projects/mushrooms/harvest-to-market-guide/post-harvesting-handling/