Zazimování jiřin krok po kroku
Jiřinky jsou velmi oblíbené pro svou rozmanitost a barevnou škálu květů. Zdobí podzimní zahrady svými barvami, ovšem jen do prvních mrazů. Pak nastává čas na jejich zazimování. Původně pochází ze Střední Ameriky, kde jsou zimy mírnější než u nás, proto je třeba hlízy vykopat a zazimovat, jinak by nepřežily. Správný čas poznáte když:
- Přijdou první ranní mrazíky
- Teplota přes den pravidelně klesá pod 10 °C
- Okvětní lístky opadávají a žloutnou
Vykopání hlíz
Nejprve si poznačte druhy, které pěstujete. Následně si vezměte ostré zahradnické nůžky a odřízněte všechny stonky do vzdálenosti 20 cm od země. Pomocí vidlí potom všechny hlízy opatrně vykopejte a vyjměte z půdy. Nepoužívejte rýč, mohli byste je poškodit. Po vykopání stonky opět zkraťte, tentokrát už na konečných 10 cm a hlízky očistěte od přebytečné hlíny. Každou rostlinku pak označte předem již připraveným štítkem, ať na jaře poznáte, o jaký druh se jedná.
Uskladnění
Hlízy neukládejte hned do sklepa, ale nechte je trochu oschnout na sluníčku. Dejte si však pozor, aby nenamrzly, proto je na noc vždy schovejte. Za dva až tři dny je potom dočistěte od suché zeminy a uložte na přezimování. Použijte přepravku s rašelinou, kterou na dně vyložíte savými novinami. Přesuňte do ní hlízy a lehce je zasypte. Zajistíte tím hlízám potřebou vlhkost a ochráníte je před suchem a vyschnutím.
Přezimování
Hlízám Jiřinek se nejvíce daří ve sklepě při konstantní teplotě nad 5 °C. V zimě je pravidelně kontrolujte a chraňte před přílišným vlhkem i suchem. Pokud začnou plesnivět, dejte je na několik dnů oschnout do tepla. Jestliže to nepomůže, zahnívající části odřízněte a zasypte dřevěným uhlím. V březnu nebo začátkem dubna pak opět zkontrolujte všechny své jiřiny a vyhoďte všechny hlízy, které jsou měkké nebo úplně vyschlé. Zdravé hlízy můžete rozmnožit nebo rovnou zasadit do země.