Správná zálivka udrží všechny rostliny v kondici. Při zalévání se vyplatí znát základní pravidla
Jak poznáte, že má vaše rostlina hodně nebo málo vody? Je to otázka, která trápí většinu pěstitelů. Velmi totiž záleží na tom, o jaký druh rostliny se jedná. Každá bude potřebovat jinou zálivku, stejně rozdílné bude také hnojení nebo místo, na které se rostlina hodí. Jak poznáte nedostatek nebo naopak nadbytek vody v květináči?
Zapomněli jste květiny zalít?
Jestli má rostlina nedostatek vody, poznáte to podle velmi suchého substrátu. Stačí jen několik dní nezalévání a rostlina bude blednout, listy osychat a padat. V takovém případě dejte celou květinu do misky s vlažnou vodou, nechte stát asi 30–40 minut, aby byla rostlina dostatečně napitá. Poté vyjměte z vody, nechte okapat přebytečnou vodu a až poté vložte do podtácku.
A jak poznáte, že jste rostlinu naopak přelili? Každá květina potřebuje zálivku 2krát týdně, některé sukulenty a kapradiny to mají trochu jinak. V případě, že má rostlina příliš mnoho vody, musíte zálivku razantně omezit. Nadbytek vody poznáte nejlépe podle toho, že vložíte prsty do půdy a zkontrolujete, jestli není mastná. Pokud ano, bude nutné vyměnit půdu a rostlinu zasadit do čerstvé.
Rostlině může ublížit i příliš studená voda
I když to mnoho lidí netuší, rostlinám může uškodit i příliš studená voda. Květiny by se měly zalévat vlažnou vodou, nejlépe dešťovou. Není ale vždy možné dešťovou nasbírat, takže postačí i kohoutková, kterou nechte alespoň den odstát. Studená voda může rostlinu zbavit imunity a ta pak může postupně odumřít.
Proto je vhodné takovou rostlinu zachránit a navrch květináče položit stroužek česneku. Přikryjte ho zeminou a uvidíte, že se květina velmi rychle vzpamatuje. U každé rostliny pak kontrolujte hlavně její kořeny, které jsou často důkazem, že s ní není něco v pořádku. U přelití mohou hnít, u nedostatku vody zase hodně vysychat. Správnou péčí se ze svých rostlin budete těšit dlouho.
Zdroj: https://www.wikihow.com/Determine-How-Much-Water-Plants-Need