Spadané listí na zahradě není odpad, najde ještě praktické využití
Podzim je pro někoho depresivní období, zatímco jiní v něm vidí kouzelné období plné různých barev. Co se týče zahrady, tak se pomalu, ale jistě loučíme s rostlinami a stromy se chystají na příchod zimy. Podzim je tedy čas sklizně a příprav na zimu. Mezi nejméně oblíbené činnosti patří sbírání spadaného listí na zahradě. Podzimní dny zatím připomínají babí léto, takže tato činnost nemusí být tak nepříjemná. Jakmile shrabete listí, nezbavujte se jej, listy obsahují velké množství živin. Jak využít spadané listí?
- ideální přísada do kompostu,
- implementace do půdy pro zlepšení vlastností,
- skvělá složka pro mulč a ochrana pro choulostivé rostliny,
- listovka,
- potrava či úkryt pro živočichy.
Kompost a půda
Do kompostu vkládejte pouze zdravé listí, vyvarujte se listí napadené chorobami nebo plísněmi. Nejvhodnější je listy prokládat společně se zbytky ovoce či zeleniny, posekanou trávou nebo jinými zbytky rostlin ze zahrady.
Spadané listí je ideální pro úpravu a zlepšení vlastností půdy. Humus vznikající rozkladem listí, odumřelých rostlin a dalšího organického materiálu, pomůže s provzdušněním a zlehčením těžkých jílovitých půd. Ačkoli jsou úrodné, tak jsou málo propustné. Skvěle se hodí také do suchých a neúrodných písčitých půd. Nadrcené listy zapracujte přímo do půdy, k urychlení rozkladu stojí za to přidat dusíkaté hnojivo.
Mulč a listovka
Spadané listí v záhonu pomůže ochránit rostliny před zimou a zároveň udržovat vlhkost. Listí přihrnujte k rostlinám, kterým nevadí vlhká půda v zimním období a ocení humus, který vzniká rozkladem listí. Listí zatižte chvojím nebo trochou kompostu, aby neodletělo.
Kompostování samotného listí se nazývá „listovka“. Listovka je skvělé hnojivo a přísada do domácích výsevních pěstebních substrátů. Tento lehký substrát je vynikající zejména pro pěstování pokojových i balkonových rostlin v nádobách, pro řízkování i předpěstování sazeniček.
Živočichové
Pokud máte větší zahrádku, nezapomeňte vytvořit hromádky listí v různých částech zahrady. Ježci, ještěrky, mloci nebo žáby Vám budou vděční za poskytnutí přístřeší. Na jaře se vám, zato odvděčí tím, že budou zneškodňovat škůdce.
Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a41437510/reuse-autumn-leaves/