Řezané květiny vydrží déle čerstvé na správném místě, vodu lze obohatit cukrem
Řezané květiny se často dávají jako dárek, ale mnoho z nás si je rádo pořídí jen tak pro dekorativní účely. Při nesprávné péči nám ale prostředí domova spíše znepříjemní, ať už zápachem, či zvadlým vzezřením. Právě z tohoto důvodu je dobré se řídit několika zásadami, které zajistí, aby květiny jako nové vydržely co nejdéle.
Už to, jak květiny získáte, má vliv na jejich životnost
Pokud chcete ušetřit či jste pouze zvyklí sklízet rostliny ze své zahrady, květiny si můžete sami nařezat. Ale zpozorněte. I tento zdánlivě jednoduchý proces má několik zásad, kterými je třeba se řídit. V prvé řadě byste vždy měli rostliny řezat brzy ráno či pozdě večer. V toto období se v rostlinách odehrává nejméně procesů a nenabouráte je tak. Zároveň tak květiny mají nejvíce energie. Také vždy používejte ostrý nůž či nůžky, abyste stonky nepoškodili. Snažte se je také sestřihovat v takovém úhlu, aby pro ně bylo jednodušší přijímat vodu.
Umístění a kvalita vody jsou základ
Když budete dávat kytici do vázy, myslete na to, že by žádné listy neměly být ve vodě. Budou tam pak hnít a způsobovat rychlejší vadnutí. I tak ale nezapomeňte vodu obměňovat aspoň jednou denně. Zachováte ji tak svěží a nebudou se v ní množit bakterie.
Co se umístění týče, řezaným květinám nesvědčí přímé slunce. Nejdéle kytice vydrží na tmavším místě, kde je zároveň chlad. Také nikdy neumisťujte kytice vedle ovoce. To totiž uvolňuje plyny důležité při dozrávání, které způsobují rychlejší vadnutí.
Babské rady na výdrž kytice
Do vody také můžete přidat několik netradičních surovin, aby kytice vydržela pěkná déle. Do vody se doporučuje nasypat čajovou lžičku cukru. Nikdy tam ale nedávejte víc, ať nedojde k rozvoji bakterií a kvasinek. Pomoct vám může i rozdrcený aspirin či kyselina citronová. Dále se také doporučuje vložení kovové mince.
Zdroj: https://www.womansday.com/home/how-to/a4695/how-to-make-fresh-flowers-last-longer-103671/