Lavender Plant Growing Field Summertime

Proměňte svou zahradu v koutek Provence. Oblíbenou levanduli si můžete jednoduše namnožit

Levandule je symbolem francouzského jihu. Není divu, je překrásnou bylinou, která se vyznačuje intenzivní a velmi příjemnou vůní. Fialová kvítka navíc připomínají středomořskou pohodu. Tím ale výčet důvodů pro pořízení levandule stále nekončí. Používá se totiž v lidovém léčitelství na mnoho neduhů, v gastronomii pro jedinečnou chuť a nadto pro kosmetické účely do domácích šamponů nebo krémů. Jak levanduli množit, aby rozdávala radost ještě více? Co je nutné udělat, aby zahrada v krátkém čase připomínala pole na Azurovém pobřeží?

Bylina s francouzskou duší

Symbol jihu Francie? Rozhodně levandule, která patří do čeledi hluchavkovitých, přičemž existuje na čtyřicet různých druhů. Nejznámější jsou polokeře s fialovými drobnými květy, ale okvětní lístky mohou mít též bílé nebo růžové zabarvení. Existují také vzrůstově menší varianty, které se pěstují v květnících na balkonech nebo terasách pro své léčivé účinky, jako koření nebo přírodní insekticid. Právě pro všechny tyto důvody je dobré namnožit levanduli co nejvíce. Jakým způsobem postupovat? Vhodná je metoda pomocí řízků ze zelených výhonků. Tento snadný způsob umožňuje rychlé rozmnožení.

Mohlo by vás zajímat:  Voda s citronem je po ránu stokrát lepší než káva. Změnu pocítíte ihned
Zdroj obrázku: Freepik

Čas na řízkování a příprava na řez

Kdy začít s řízkováním? Začít se může v měsíci červnu nebo v průběhu léta. Zkušení zahradníci radí odebrat nekvetoucí výhonky s délkou asi deset centimetrů. Musí být dostatečně pevné pro zasazení do substrátu, kam se musí umístit hned po řezu. A jakým způsobem postupovat? Zejména je nutné pro řez používat čisté, ideálně vydezinfikované nářadí, vhodné je použití ostrého nože nebo zahradnických nůžek.

Postup řízkování a sadby sazenic

Po výběru vhodných výhonků se provede řez a řízek se očistí od menších lístků, větší listy lze ponechat, ale je dobré je zastřihnout. Následně se seříznutý stonek může namočit do zakořeňovacího prostředku, který se prodává v běžném květinářství nebo v zahradnickém centru. Je však možné stonek přímo uložit do substrátu pro zakořenění. Pro tyto účely se může použít květináč, truhlík i běžná nádoba s drenážní vrstvou a odtokem. Zemina se musí udržovat ve stálé vlhkosti, vršek nádoby se musí zakrýt netkanou textilií nebo hrdlem PET lahve. Po několika týdnech se objeví lístky nebo výhonky, v ten okamžik se mohou řízky přesadit.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-take-lavender-cuttings/
Přidat na Seznam.cz