2148200417

Připravte svou zahradu na letošní sezonu. Jak na to?

Teploty stoupají, mrazy pomalu ustupují. Den se prodlužuje, sluníčko svítí. Ideální čas pomalu vylézt ze svých domů a bytů. Kam? Pochopitelně na zahradu. Abyste na ní i letos mohli trávit čas, je třeba si ji na letošní sezonu důkladně připravit. Jak?

Začněte s úklidem

První, co vás čeká, je úklid. I když jste na ní celou zimu nebyli, věřte, že práce tam bude víc než dost. Najdete tam neshrabané listí, kousky větviček a dalšího organického materiálu. Možná během zimy odumřely i nějaké rostliny, které je třeba také vyhodit. Péči pochopitelně věnujte také svému trávníku, ale i vašemu zázemí.

I tady je třeba začít s důkladným úklidem. Za těch několik měsíců se v interiéru vaší zahradní chatky jistě objevila vrstva prachu či jiných nečistot. Vezměte do ruky hadr a pusťte se do práce. Připravit je třeba také zahradní nábytek. Takže všechny vaše stoly, křesílka, židle a lehátka uveďte do provozuschopného stavu. Nejprve je omyjte a vyčistěte, následně zkontrolujte, zda spoje pevně drží a mechanismy fungují, jak mají.

Mohlo by vás zajímat:  Pomozte ptačím přátelům přežít tuhé mrazy a připravte jim dobrou svačinku

Připravte záhony

Jakmile máte za sebou první generální úklid, na zahradě už to začíná vypadat, že je víceméně použitelná. Jistě ji ale nemáte jenom kvůli odpočinku, ale i kvůli pěstování. Ať už užitkových, tak okrasných rostlin. Základem aktuálních prací je příprava záhonů. Připravit půdu není nic složitého. Prvním krokem je odstranění plevele a dalšího organického materiálu. Poté nezapomeňte půdu důkladně prokypřit a provzdušnit. Když je hotovo, přidejte hnojivo. Díky němu půda vyčerpaná po zimě získá opět potřebné živiny. Ty si z ní následně vytáhnout všechny rostliny, čímž dokonale podpoříte jejich růst.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulové hnojivo posílí rostliny doma i na zahradě a odežene nebezpečné škůdce

Pište si, co vám chybí

Během prací na zahradě jistě narazíte na věci, které vám chybí. Buď je nemůžete najít, nebo jsou v nepoužitelném stavu. Nebo si budete chtít zahradu zase o kousek vylepšit. Jakmile na cokoliv takového narazíte, ihned si danou věc zapište na svůj nákupní seznam. A je úplně jedno, zda se má jednat o zahradní nářadí, techniku, nebo třeba polstry na zahradní nábytek, které dokonale podpoří váš odpočinek. Ano, zahrada rozhodně není jenom o práci, ale i o relaxování. Tam, kde budete obklopeni přírodou, faunou i flórou.

Proveďte opravy

Během jarních prací narazíte i na věci, které je potřeba opravit. Ano, právě teď je ta pravá chvíle na realizaci. Potom už na to nebudete mít ani čas, ani náladu. Vše, co potřebuje péči, opravte do provozuschopného stavu. Opravou jsou ale myšleny třeba i různé nátěry, třeba dřevěných konstrukcí, nebo dřevěného zahradního nábytku. Kromě toho, že zlepšíte vzhled, také prodloužíte životnost a zvýšíte odolnost.

Mohlo by vás zajímat:  Proti sršňům se můžeme bránit pastí, vybranými vůněmi i účinnými zábranami

Začněte sázet

Zkontrolujte předpověď počasí a pokud je příznivá, můžete začít postupně sázet. V březnu už je možné začít s pěstováním různých druhů zeleniny, jako jsou třeba papriky nebo rajčata. Pustit se však můžete také do prvotního pěstování mrkve, okurků, špenátu, nebo třeba bylinek. Fantazii se meze nekladou. A pokud vyjde počasí, bohatá úroda vás nemine.

Přidat na Seznam.cz