Třešeň jako ovocný strom

Pečujeme o ovocné stromky

Třešeň jako ovocný stromPěstování ovoce se poslední dobou opět vrátilo do módy. Spousta lidí má zahrádkářství jako svého koníčka a s nadšením se starají o ovocné stromy a keře. O každou dřevinu je třeba se starat individuálně. Musíme s nimi zacházet podle toho jak je dřevina stará, na jakém je stanovišti a hlavně o jaký druh se jedná.  Pokud pečujete o stromy, prospívá to nejen dřevinám samotným, ale i pro vás je to určitý druh uvolnění v dnešní uspěchané době. Prací na zahradě se odreagujete a navíc vás odmění šťavnatými plody.

Péče o ovocné stromy

udržování zahrady a ovocných stromů bezpochyby patří správný řez ve správné době a také hnojení. Nevhodný řez totiž může způsobit více škody než užitku. Správným řezem můžeme ovlivnit nejen kvalitu, ale i množství ovoce. Naše námaha však bude zapomenuta v době sklizně. Vždyť kdo by si rád nepochutnal na sladkých malinách, ostružinách rybízu či angreštu. Na podzim nás zase svými plody potěší jabloně, hrušky nebo švestky. Čerstvé plody dodávají našemu organizmu spoustu vitamínů, ale určitě si rádi pochutnáte i na čerstvě upečeném koláči s ovocem.

Správný nákup dřevin

Prvním krokem při nákupu dřevin je navštívit odborné zahradnické centrum. Každý stromek nebo keř musí být opatřen visačkou, která obsahuje základní údaje o odrůdě. Mělo by tam být uvedeno, do jaké výšky dřevina vyroste, jaká půda je pro ni nejvhodnější a základní údaje o hnojení. Dřevina by neměla být poškozená, odřená nebo povadlá.  Další věcí, které si musíte všímat, je kořen a kmen stromu, kterým se odborně říká podnož. Volba podnože ovlivňuje velikost stromu a plodnost. Každý si může vybrat strom vhodné velikosti podle nabízených podnoží, podle druhu dřeviny a podle toho kam chce dřevinu vysadit. Do malé zahrádky proto vybíráme stromky na slabších podnožích, protože nám moc nevyrostou. Jejich výhodou je, že plodí dříve a mají velké plody. Takové stromky se hodí i na terasu nebo na balkon.  Vhodné je takové dřeviny podepřít tyčkou, aby se nevyvrátily. Neměla by pod nimi růst vysoká tráva, ve které se zdržují škůdci. Kořeny ovocných stromů velmi chutnají například hrabošům.  Na velkou zahradu, kde je hodně místa můžete vysadit dřeviny s podnoží silnější.

Mohlo by vás zajímat:  Americké borůvky mají rády svůj klid, nedostatek péče ale jen tak nedopustí

Tvary ovocných stromů

Již při nákupu ovocných stromů si rozmyslete, jaký tvar vám bude nejvíce vyhovovat. Jestli chceme sedět na lavičce pod vysokým stromem, nebo chceme strom jen na okrasu. Výběr tvarů stromů máme opravdu velký. Ovoce rozdělujeme na velké a drobné. K velkému ovoci patří jablka, hrušky, třešně, švestky, meruňky a jiné. Mezi ovoce drobné patří maliny, ostružiny, rybíz, angrešt a jiné bobuloviny. Velké ovoce se pěstuje na vysokokmenech. Tento tvar se hodí pro velké zahrady, protože dosahuje výšky až dvou metrů. Pro sběr ovoce, ale budete potřebovat žebřík. Dalším tvarem je polokmen, který je v současné době jejvíce vysazovaný, a to ve všech druzích zahrad. Dosahuje výšky kolem jednoho metru a na sběr ovoce žebřík nepotřebujete. Polokmen však musíte podepřít kůlem. Do velmi malých zahrad se však vysazují zákrsky. Tvoří větvě těsně nad zemí, proto se musí podepírat.

Vhodné stanoviště pro vysázení dřevin

Když si stromek donesete domů, je třeba důkladně zvážit, kam ho vysadíte. Některé dřeviny mají totiž vyšší nároky na teplo, a proto je musíme vysadit v blízkosti domu nebo u opěrné zídky, a to nejlépe na jihovýchodní stranu, kde se opírá slunce. Tam budou stromy chráněné před chladným severním větrem a také je nebudou ohrožovat jarní noční mrazíky. Zdi totiž přes den naakumulují teplo a v noci je vydají na ochranu stromů. U zdí proto vysazujte meruňky, broskve, nektarinky nebo moruše. Ovocné stromy vysazujte do propustných půd, ale ne moc hluboko.

Mohlo by vás zajímat:  Americké borůvky si oblíbí každý zahradník. Jsou to perfektní rostliny do každé zahrady – nahradí ty lesní

Hnojení ovocných stromů

Při hnojení ovocných stromů postupujte opatrně. Měli byste vědět, do jaké půdy jste dřevinu vysadili, protože každá půda má jiné složení.  Také je důležité vědět, že stromy přijímají živiny vlasovými kořínky, které jsou od kmene stromu vzdálené někdy i několik metrů. Proto hnojivo neaplikujte blízko kmene stromu, nemělo by to žádný význam. Hnojení ovocných stromů je nejvhodnější na jaře, a to  březnu nebo dubnu. Na podzim se ovocné stromy nehnojí. Vhodný hnojivem pro ovocné stromy je například kompost.

Řez ovocných stromů

Ovocné stromy musíte prořezávat. Důvodů k prořezu je více. Samozřejmě se tím zvýší produkce ovoce, ale i prosvětlíte korunu a strom pak lépe roste a kvete. Na okrasné zahradě je pěkně prořezaný strom ozdobou. Při prořezávání koruny postupujte opatrně, abyste neodstranili příliš mnoho větví. To by pak vyvolalo v místě řezu bujení výhonů, které by korunu ještě více zahustily. Koruna stromu má tvořit nejméně dvě třetiny z celého stromu. K prořezu stromů je nejvhodnější doba vegetačního klidu, a tím je zima. Pokud budete odstraňovat suché větve, nejprve zjistěte, jestli je větev opravdu mrtvá. Když odříznete kůru a pletivo je hnědé, tak je větev mrtvá. Zelené pletivo svědčí o tom, že větev ještě žije. Pod mrtvou kůrou se totiž často usídluje hmyz. To přitahuje ptáky, kteří klovou do dřeva. Následně pak v tomto místě vyrůstají ze dřeva houby. Někdy může uhynout i celý strom.

Mohlo by vás zajímat:  Letní ovoce je jako stvořené pro zavařování, mražení i sušení. Klíčem je vybrat správné plody

Vhodné nářadí k řezu ovocných stromů

K řezu ovocných stromů používáme kvalitní zahradnické nůžky, pily a zahradnické nože. V žádném případě nepoužívejte nářadí tupé, rezavé nebo jinak poškozené. Mohli byste napáchat více škody než užitku. Nůžky by měly být dvousečné, vyrobené z lehkého materiálu. Při prořezávání keřů je velmi dobré použití nůžek pro obě ruce, protože mají delší rukojeť. Pro prořez silnějších větví používejte raději pilu. Mladé a tenké výhony se nejlépe odřezávají nožem. Při práci se zahradnickým buďte velmi opatrní a dodržujte základní pravidla bezpečnosti práce. Na vysoké stromy musíte používat žebříky. Měly by být vybaveny kovovými hroty, aby nesklouzly po trávníku. Správná manipulace s nářadím znamená polovinu úspěchu.

Ošetření stromů po prořezání

Pokud odřežete ze stromů silnější větve, vzniká rána, kterou je nutné ošetřit. Takové rány mohou vznikat vlivem velkého větru. Zlomení větví také může způsobit velká vrstva sněhu nebo mráz. I když se každý strom snaží své rány sám zacelit, můžete hojení urychlit použitím štěpařského vosku. Neošetřená rána může způsobit, že strom napadnou škůdci a oslabí ho. Velmi důležité také je, abyste nemocné větve, které ořežete, likvidovali. Když je necháte volně ležet, mohou se stát zdrojem další infekce.

Používejte kvalitní hnojivo na ovocné stromy

VIDEO: Jak správně stříhat ovocný strom?

Přidat na Seznam.cz