Naučte se odstranit mech z kamenných dlažeb buď mechanicky, nebo za pomoci chemie
Mech na zahradě, to je prevít. Zejména pokud máte zahradu v na nějakém vlhčím nebo stinném místě. Mech dokáže zlikvidovat celý trávník i květinové záhony, ale obvykle se začíná roztahovat nenápadněji. Obvykle se vám nejprve vloudí do mezer mezi dlažbou, do štěrbin u obrubníků a na podobná místa, kde se mu zpravidla dobře daří. Naproti tomu kamenným prvkům vaší zahrady mech vyloženě škodí. V našem dnešním článku vám prozradíme, jak s mechem nejlépe zatočit.
Mechanické odstraňování mechu
Zdaleka nejšetrnější k životnímu prostředí je, pokud se prostě pustíte do práce hezky po staru, ručně. Mech je třeba odstraňovat systematicky včetně kořenového systému, který může být pěkně hluboko. Pokud však vytrháte jen zelené části rostoucí nad zemí, mech bude hned zpátky. Na odstraňování plevele můžete v hobby marketech koupit speciální kartáře či hrabičky. Díry, ve kterých rašil mech, můžete také zaspárovat, pak od něho budete mít pokoj.
Chemické přípravky
Pokud se vám nechce s mechem vypořádávat ručně, můžete pochopitelně nasadit silnější kalibr – zahradnické chemické přípravy a postřiky. Ty se však nehodí pro každou situaci. Jejich nasazení byste měli zvážit, pokud po zahradě běhají malé děti nebo vaši domácí mazlíčci. Jde přeci jen o nebezpečné jedy, které mohou ohrozit i děti, psy nebo kočky.
Chránit byste se měli také vy, obecně se doporučuje postřiky aplikovat se zakrytými dýchacími cestami a v ochranných rukavicích. Většina postřiků je dodávána v rozprašovačích, některé silnější se pak nanášejí štětcem. Dejte pozor, abyste postřik aplikovali skutečně jen na kamenné prvky, vašemu trávníku či jiným rostlinám také dvakrát svědčit nebude. Mezi nejběžnější přípravky, které jsou dostupné i na českém trhu, patří:
- Floria Mech-stop
- Argo Mech stop
- Bros proti mechům, řasám a lišejníkům
- Modrá skalice