Na podzim potřebují orchideje správné hnojivo, aby přežily zimu a na jaře znovu rozkvetly
Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, které se kupují blízkým a přátelům k svátku nebo narozeninám, jsou ve stálé nabídce hobbymarketů i zahradnických center. Jaké podmínky orchideje vyžadují pro správný růst a jak je hnojit v podzimním a zimním období, aby krásně kvetly a dělaly radost?
Hnojení citlivých orchidejí
Orchideje patří mezi nejkrásnější pokojovky, ale jsou citlivé na prostředí, ve kterém se nacházejí. V přírodě totiž rostou ve větvích stromů nebo na skalách, kde se jim dostává živin z rostlinných zbytků ostatních rostlin a vodu získávají při deštích nebo vlivem vysoké vlhkosti. V domácím prostředí vyžadují hnojení, vhodnější jsou hnojiva přímo určená pro tento druh rostlin, protože univerzální jsou příliš koncentrovaná. Hnojení se doporučuje během vegetačního období od dubna do srpna, od prosince do března nepotřebují dodávat živiny vůbec.
Na podzim draslík a fosfor
V jarních a letních měsících orchideje potřebují jiné hnojivo než na podzim. Od dubna do září se proto doporučuje zvýšit příjem dusíku, v období květenství pak fosforu a hořčíku, aby pupeny nevysychaly a vyrašily nové. Množství dusíku by se mělo snižovat od poloviny srpna, podzim by pak měl být ve znamení draslíku a fosforu, protože tyto prvky napomáhají prodloužit život květům. Draslík navíc posílí kořeny před zimou. Těsně před zimou, v říjnu a listopadu, je pak dobré ponechat stejný poměr dusíku, draslíku i fosforu. Poté se již nehnojí až do jara.
Jak často hnojit orchideje
Čerstvě zasazené orchideje se hnojit nemusí během prvních 8 týdnů. Poté je vhodnější používat tekutá hnojiva, protože tyčinky dodávají stejné množství živin po celou dobu. Kapalné hnojivo se ředí v měkké a odstáté vodě, od dubna do srpna dvakrát měsíčně, na podzim pak pouze jednou za měsíc, aby na jaře bohatě vykvetly těmi nejkrásnějšími květy.
Zdroj: https://www.aos.org/orchids/additional-resources/orchid-nutrition-for-winter.aspx