Mečíky je potřeba v září dobře zazimovat
Září bývá ještě měsíc, kdy naplno cítíme dozvuk léta. Jeho koncem ale nastupuje podzim, kdy se mohou objevit první mrazíky a počasí už nebývá zrovna nejteplejší. Září je ale specifické ještě něčím jiným. Tento měsíc je ideální pro ošetření mečíků. Díky němu dosáhnete opět velkých výsledků.
Po mečících sahají zahradníci s velikou oblibou. Kvetou nejen v létě, ale také na podzim a zkrášlují tak celkový dojem ze zahrádky. Pozor ale na chlad. Tyto rostliny jsou velmi citlivé na chladné počasí. Mečíky zasazené v zemi nemají šanci přežít mrazíky. Je nutné je tedy připravit na zimu.
Půlka září je vhodným obdobím
Jakmile spatříte první žluté listy mečíku, chopte se nářadí. Nejvhodnějším termínem pro vykopání hlíz mečíků je čtvrtý nebo pátý týden po odkvětu. Nejčastěji se jedná o období v půlce září, u pozdějších odrůd klidně až v říjnu.
Nevyplatí se brát tuto situaci na lehkou váhu. Země snadno zvlhne, což může vést ke vzniku houbových onemocnění. Tento stav je velice nebezpečný a výrazně tak zhoršuje skladování.
Vykopávejte mečíky za suchého dne
Mečíky vykopávejte za suchého slunečného dne. Začněte jemným vykopáním podzemní části rostliny. Snažte se vidlemi nepoškodit hlízy. Odřízněte nadzemní část a ponechte zhruba 3–5centimetrový stonek.
Je velmi důležité dbát na správné podmínky, zejména aktuální počasí. Dodržujte pokud možno suché a slunné počasí.
Skladování v zimě
Očištěné a zdravé hlízy jsou vhodné pro další zpracování, respektive tedy sušení. Celý proces trvá zhruba jeden měsíc. Po uplynutí měsíce umístěte hlízy do prolamovaných krabic a přemístěte do chladné místnosti, nejlépe do sklepa. Optimální teplota se pohybuje v rozmezí 5–8 °C.
Tyto podmínky umožní udržet hlízy mečíků až do jara. Nezanedbávejte ale kontrolu. Při zpozorování nějakých lézí nebo jiných potíží zakročte co nejrychleji. V opačném případě můžete počítat s tím, že celá práce vyšla vniveč.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/gladiolus