Libeček dodá pokrmům typickou chuť, zároveň se jedná o jednu z nejcennějších léčivek
Libeček mnoho lidí pěstuje jako bylinku, kterou pak využívá nejen do polévek, ale také omáček. Libeček je přitom rostlinkou příbuznou například s celerem nebo petrželí. Má výraznou vůni a také chuť. Vhodný je například k léčbě problémů s dýcháním, vyrobit si z něj můžete i různé masti.
Co je to vlastně za rostlinu?
Libeček je rostlina, která pochází z jihozápadní Asie a jižní Evropy. Libeček v mnohém připomíná právě celer, ale pro některé je to jen větší rostlina podobná petrželi. Má zelené listy, které jsou lesklé, a jeho květy se objevují na přelomu června a července. Rostlina může dorůst do výšky až dvou metrů. A jak ji můžete využít doma?
Libeček můžete použít čerstvý, nebo si ho nasušit. Kromě listů ale můžete použít také stonky, kořeny nebo semena. Využijete tak celou rostlinku. V kuchyni je známou bylinkou, kterou ochutíte nejen polévky, ale také různé druhy omáček. Sušené listy se hodí ke kuřecímu nebo skopovému masu. Semínka zase můžete přidat do salátů nebo jogurtu.
K čemu můžete libeček využít?
Jeho zdravotní vlastnosti jsou neskutečné. Obsahuje nejen vitamin C, ale také vitaminy skupiny B, navíc v něm můžete najít polyfenoly a další sloučeniny. Využijete ho tak na spoustu zdravotních problémů. Dříve ho lidé využívali při problémech s trávením, protože uklidní střeva a nebudete se díky němu cítit nafouknutí. Stimuluje také močení. Pokud máte dlouhodobý kašel, můžete se ho zbavit právě pomocí libečku ve formě inhalace.
Libeček můžete používat také v případě, že máte problémy s pokožkou. Trpíte lupénkou nebo akné a nic vám nepomáhá? Zkuste listy libečku přiložit na postižené místo a uleví se vám. Masti s libečkem jsou také velmi oblíbené. Rostlina obsahuje antioxidanty, které pleti pomohou od vrásek. Libeček ale zmírní také bolestivou menstruaci. Pro starší osoby se hodí na klouby, protože má protizánětlivé účinky.
Zdroj: https://www.organicfacts.net/lovage.html