Wild Nettle Urtica Background

Kopřivové hnojivo rostliny podpoří v růstu a ochrání je před nemocemi

Kopřiva je rozšířený plevel, se kterým se za svůj život setkal prakticky každý. I přesto, že k ní většinou máme negativní vztah kvůli popáleninám, které způsobuje, kopřiva je ve skutečnosti rostlina plná prospěšných látek. Právě je to je také důvod, proč ji mnoho zahrádkářů zužitkovává a dělá z ní kopřivové hnojivo. Ani tato vychytávka se ale nehodí pro všechny rostliny.

V čem se skrývají benefity kopřivy?

Kopřiva jako taková obsahuje rozmanité množství různých vitamínů a minerálů. Právě ty jsou pro rostliny skvělou výživou. Mezi minerály, které kopřiva obsahuje, patří například dusík, hořčík, železo, křemík, draslík nebo vápník. Vitamínová složka se pak skládá z vitamínů A, B, C a K.

Mohlo by vás zajímat:  Září je ideální čas pro kontrolu zahradních rostlin

Hnojivo tohoto typu se používá zejména proto, že jeho složky zvyšují obsah chlorofylu v listech, zvyšují úrodu rostlin a jejich sílu. Také pozitivně ovlivňují zrání plodů a v neposlední řadě také posilují odolnost rostlin vůči škůdcům a různým onemocněním.

Kopřivové hnojivo se používá zejména na jaře kvůli zmíněnému pozitivnímu vlivu na kvetení a úrodu rostlin.

Zdroj obrázku: Pixabay

U jakých rostlin se do hnojení kopřivou raději nepouštět

Jak je známo, každá rostlina má jiné požadavky a daří se jí za jiných podmínek. Proto je třeba vzít v potaz fakt, že kopřiva je extrémně bohatá na dusík. Tudíž i přesto, že v podstatě každá rostlina dusík vyžaduje pro svůj růst, takto velké množství pro některé druhy není vhodné. Ideální je si tyto detaily u každé rostliny zvlášť ověřit.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek března je ideální pro množení muškátů. Čerstvé řízky vykvetou ještě toto léto

Jedno z velmi podstatných pravidel je, že by se takovéto hnojivo v žádném případě nemělo aplikovat na jedlé plodiny s krátkodobým růstem. Jednorázový přísun tak velkého množství dusíku by totiž mohl způsobit jeho hromadění v plodu, přičemž dusík ve velkých množstvích je pro člověka škodlivý.

Mezi druhy okrasných rostlin, u kterých je lepší se použití kopřivy raději vyhnout, patří azalky, rododendrony nebo vřesy.

Zdroj: https://www.moulton.ac.uk/about/latest-news/how-to-make-nettle-tea-fertiliser
Přidat na Seznam.cz