Když meteorologové předpovídají silné mrazy, vyžaduje většina rostlin mírně odlišnou péči
V zimě jsou rostliny vystavené mnoha nebezpečím. Jedná se o období, kdy přecházejí do klidového režimu a nepříznivé povětrností podmínky mohou jejich stav ohrozit. Jsou náchylnější k napadení škůdce nebo mohou trpět houbovými chorobami, které se mohou rychle šířit. Když tedy teplota venku klesne pod nulu, rostliny jsou vystaveny mrazu. Musíte být velmi opatření, protože stačí malá chvilka a rostliny mohou uhynout.
K zamrzání rostlin můžeme sami přispět
Rostliny, které jsou postavené daleko od okna a zdroje tepla nejsou vystaveny mrazu, naopak ty na parapetu mohou trpět nejvíce. Vadit může také průvan, proto si dejte pozor, kam rostliny na zimu umisťujete. Jak poznáte zamrzlou rostlinu?
Ochlazení rostlin se může projevit podobně jako přelití. Listy se stanou méně pružnými a celý stonek bude nakloněný. Zkontrolujte také barvu rostliny. Na listové čepeli se mohou objevit skvrny, které můžete přirovnat k vyblednutí. Rostliny ale reagují na zmrazení odlišně. Některé z nich vrhají listy, některé se vysuší.
Dá se zachránit zmrzlá květina?
Pokud rostlina zažije tepelný šok, stačí ji přesunout hlouběji do místnosti nebo do jiné, teplejší místnosti. Když uvidíte, že rostlina nejeví žádné známky zmrznutí, několik dní ji zalévejte a sledujte. Při zamrznutí je nutné odstranit napadené části rostliny:
- Odříznout stonky
- Vyříznout celé listy
Některá okna nejsou dobře utěsněna a může se stát, že průvan rostliny poničí. Jestli je květina často vystavena chladu, může být napaden kořenový bal. Ten je sice chráněn půdou a hnojivem, ale pokud se zvětší, může se poškodit vlivem mrazu.
Proto je dobré pravidelně kontrolovat stav oken a mezery utěsnit například přikrývkou nebo speciálním příslušenstvím. Rostliny v květináčích, které pěstujete, jsou většinou exotické druhy. V přírodních podmínkách vyžadují odpovídající teplotu a vlhkost. Některé z nich se dokáží podmínkám přizpůsobit, jiné ale mohou mít problém.