K tújím se hodí vysadit širokou škálu okrasných rostlin
Na zahradách mají své místo túje, které se často vysazují do živých plotů. Komu nevadí pravidelně takový plot stříhat, získá hustou stěnu, která vytvoří příjemné soukromí. Túje jsou pro pěstování ideální, protože nevyžadují pravidelnou zálivku a jsou poměrně nenáročné. Jak se o ně starat a čím dalším je lze zpestřit, abyste si na své zahradě vytvořili pěkné místo?
Odkud túje pocházejí
Túje neboli zerav je rod dřevin z čeledi cypřišovitých. Původem jsou ze Severní Ameriky, Číny, Japonska a Koreje. Jsou podobné cypřiškům, vyrůst mohou až do výšky 60 metrů. Vyhovuje jim vlhčí stanoviště, nevadí jim stín ani vzdušné znečištění. Často se stávají součástí smutečních výsadeb na hřbitovech, uplatnění ale nacházejí také v okolí rodinných domů v zahradách. Lidé si je vysazují jako živé ploty i solitéry.
Jak se túje pěstují
I když túje nepotřebuje příliš hnojit, případně na to úplně zapomenete, stejně během roku vyroste až čtvrt metru. Znamená to, že je třeba ji zastřihovat, aby vám živý plot nevyrostl příliš. Jejich výhodou je stálezelená barva, a to i v zimním období. Na druhou stranu se vyznačují určitou nevýhodou. Nedaří se v jejich blízkosti některým druhům zeleniny, keřům a stromům, protože podporují rozvoj plísní. Existují ale rostliny, kterým blízkost tújí nevadí.
Které rostliny porostou v okolí tújí
Je škoda, aby túje na zahradě rostly jen samy. Určitě je vhodné je doplnit jinými okrasnými rostlinami, aby dohromady vytvořily zajímavá zákoutí. Zde je možné vsadit například na zimolez, některé okrasné trávy, muškáty či rudbekie. Túje nebudou vadit ani levanduli či vřesům a dařit se bude i bohyškám. Jak je patrné, je poměrně pestrý výběr rostlin, které budou ve společnosti tújí spokojené a dobře porostou. Lze z nich vytvořit velmi pěkná společenství, která budou na zahradě vytvářet zajímavé prvky.
Zdroj: https://gardentabs.com/what-to-plant-under-and-around-arborvitae/