Mrkev

Jak správně pěstovat mrkev

Mrkev je zelenina, která obsahuje velké množství beta-karotenu. Díky němu snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny a chrání před volnými radikály. V těle se beta-karoten přeměňuje na vitamin A, který je pro změnu dobrý na zrak a sliznice. Mrkev je výborná zelenina do polévek, jídel, ale je sladká, i když ji jíte čerstvou. I když není náročná na pěstování, je pár pravidel, která by vám neměla uniknout.

Na co dát pozor při pěstování mrkve?

Klimatické podmínky

Mrkev je chladnomilná rostlina, nejlépe se jí daří při teplotách kolem 16 °C.

Požadavky na půdu

Pěstujte ji na otevřené ploše v lehké a úrodné půdě. Některé odrůdy mrkve budou mít kořeny velmi hluboko, a tak je důležité odstranit ze záhonů nejdříve kameny a důkladně ji prohnojit. Mrkev vyžaduje osevní postup, tedy obměnu plochy jednou za tři roky.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený druh ostružiny dá až 30 kilogramů ovoce. Potřebuje slunce a dostatek vody

Výsadba a odrůdy mrkve

Existují zhruba dva druhy mrkve: rané a pozdní. Rané karotky sejte na jaře přímo na místo, kde chcete, aby rostly. Sejte, až když se teplota půdy pohybuje od 7 °C výše. Pokud chcete ranou mrkev vysadit ještě dříve, je třeba použít poklop nebo jiné krytí, které po několika týdnech musíte zase sundat. Pozdní mrkev sejte od konce jara do začátku léta.

Způsob výsadby mrkve

Semeno mrkve zasejte zhruba 1 – 2 cm do hloubky do řádků, které jsou asi 15 cm vzdálené. Mrkev nepřesazujte. Pokud je zasejete hustě vedle sebe, je nutné mrkev později protrhat, aby vyrostla větší a kvalitnější. Pokud ji neprotrháte, mrkev nebude mít na růst prostor ani dostatek živin a zůstane velmi malá. To platí zejména pro pozdní mrkev.

Mohlo by vás zajímat:  Celá okurková úroda může snadno přijít nazmar. Oblíbenou zeleninu ohrožuje hned několik chorob

Péče o mrkev

Záhony s mrkví je důležité pravidelně zbavovat plevelu a zalévat.

Škůdci a mrkev

Pochmurnatka mrkvová je asi největším nepřítelem mrkví. Dospělé pochmurnatky mají rády vůni mrkvových listů a kladou na ně vajíčka.

Sklizeň s skladování mrkve

Rané typy můžete sklízet už od 8. týdne po vysazení, zatímco pozdní typy potřebují někdy až 11 týdnů. Vytrhávejte je ručně nebo si pomožte vidlemi. Nejpozději mrkev sklízejte s příchodem prvních mrazů.

Skladování

Z vytrhaných mrkví odkroutíme listy. Kořeny pokládáme do bedničky s pískem. Pod mrkvemi i nad nimi musí být dostatečná vrstva písku, i když samozřejmě můžete klást několik pater. Takto ji můžete skladovat až 6 měsíců.

Mohlo by vás zajímat:  Základní výbava každého zahrádkáře nemusí stát moc, a ušetří čas i námahu

Kvalitní semena mrkve

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak správně pěstovat mrkev”

Komentáře jsou uzavřené.