Dřevěný popel jde na zahradě skvěle zužitkovat. Je jedinečným hnojivem i strašákem škůdců
Dřevěný popel se považuje za odpad. Je však třeba objevit další využití tohoto materiálu. Má pozitivní vliv na některé rostliny a ovlivňuje jejich růst. Popel obsahuje mimo jiné draslík nebo vápník. Jsou to minerály, které rovněž zlepšují kvalitu půdy.
Hnojivo z popela
Používání dřevěného popela jako hnojiva se stává stále běžnějším. Je to produkt, který pochází ze spalování biomasy. Obvykle se vyhazuje, má ale skutečně mnoho použití. Zahradníci přidávají do kompostu dřevěný popel, neboť se vypořádá s nepříjemným zápachem. Kromě toho je vynikající volbou, protože chrání obzvláště citlivé rostliny před mrazem.
Dřevěný popel se používá k zakrytí zahradních exemplářů. Vše, co musíte udělat, je smíchat produkt s práškovou kůrou a nanést kolem rostliny. Je také třeba zdůraznit, že má odstrašující účinek na šneky. Použití dřevného popela ve formě hnojiva však bude mít pozitivní vliv na výnosy. Mělo by se pamatovat na to, že popel ze dřeva je vhodný pouze pro alkalické půdy. Výrazně zvyšuje kyselost země a příliš mnoho produktu povede ke slanosti půdy. To ztíží rostlinám příjem vody a minerálů.
Rostliny, které mají rády popel
Před použitím popela ze dřeva jako hnojiva je třeba zjistit, co preferují půdní rostliny a plodiny. Je ideální pro hnojení rostlin nebo zeleniny pěstovaných v sadech. Brambory, rajčata nebo okurky ho určitě budou mít rády. Popel lze používat pouze na půdu s pH nad 7,5. Dřevěný popel bude také užitečný pro hnojení trávníku. Vypořádá se s mechem a doplní do půdy potřebné živiny. Výrobek obsahuje mimo jiné vzácný vápník, fosfor a draslík.
Nezapomeňte zvolit dávku popela podle pH půdy a požadavků rostlin. Optimální množství je 30–50 gramů na metr čtvereční. Pokud jde o dobu používání popela v zahradě, neexistují žádná omezení. Pokud máte velké zásoby, vyplatí se je pravidelně používat. Prvním způsobem je přímé posypání popela pod rostlinami. Potom ji smíchejte s půdou (ve hloubce asi 10 centimetrů). Míchání s kompostem je další možností použití popela. Hnojení kompostem je pak ještě výživnější.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden