Čemeřice smrdutá zajímavě vypadá, rychle roste, v zimě bohatě kvete a přežívá i ten největší mráz
Mezi zimními trvalkami je originální kousek, který stojí za pozornost, a to z hned z několika důvodů. Čemeřice smradlavá (Helleborus foetidus) fantasticky ozdobí každou zahradu (i přes své podivné jméno) během zimního období, kdy ostatní rostliny odpočívají. Kvete od konce ledna až do května nádhernými kvítky, které nádherně splynou s kožovitými listy.
Přežije i nejhorší povětrnostní podmínky a odpustí vám i nedostatek pozornosti. Stačí mu zajistit vhodnou polohu, protože přesazování nesnáší příliš dobře a jednou ročně ho nakrmit hnojem. Co jiného stojí za to se o této pozoruhodné rostlině dozvědět? Podívejte se, co vám může tato jedinečná rostlina nabídnout a co od vás bude chtít na oplátku.
Pár slov o rostlině
Čemeřice je dlouhověká trvalka, která patří do čeledi pryskyřníkovitých. Největší výhodou a charakteristickým znakem čemeřice je fakt, že v klidu přežije i tuhou zimu a kvete i během zimy, takže se bude jednat o jedinou květinu na vaší zahradě, u které si budete moci užívat květenství i během zimních měsíců. Kromě toho:
- přirozeně roste v Alpách a na Apeninách, díky čemuž snáší nízké teploty;
- charakteristickým znakem jsou velké, mírně kopinaté listy, které zdobí a přitahují oko bez ohledu na roční období;
- malé květy ve tvaru zvonu s tmavě červeným okrajem snadno ozdobí jakoukoli zahradu;
- je poměrně velká, dorůstá až do výšky 50 cm a je dobré zasadit ji do skupin.
Vděčná rostlina k pěstování
Čemeřice nejlépe roste ve vápenaté, úrodné a dobře odvodněné půdě, která by měla být neustále udržována mírně vlhká. Výběr polohy je však klíčem k bujnému růstu čemeřice. Díky jemným kořenům je trvalku velice obtížné přesadit. Místo, kde roste, by mělo být zastíněno a chráněno před poryvy větru. Hnojit by se měla alespoň jednou za rok. Nejlepší je použít vícesložkové přípravky nebo klasický hnůj. Čemeřice smrdutá vydrží nepříznivé podmínky a mrazy, ale sucho nesnese.