Slug 1058

Čedičová mouka rostliny vyživí, kromě hnojení odpudí slimáky

Zubaté okraje listů rostlin značí invazi slimáků, kteří do zahrad pronikají hlavně v noci. Není snadné se těchto zákeřných škůdců zbavit. Jak se ale ukázalo, můžete je vyhnat ze zahrady jedním velmi levným a v zahradnictvích široce dostupným produktem.

Moučka plná minerálů

Zjistilo se, že účinným receptem proti slimákům je použití čedičové mouky. Co to vlastně je? Čedičová mouka vzniká umletím sopečné čedičové horniny. Jedná se o přírodní produkt, který kromě toho, že pomáhá proti slimákům, obsahuje mnoho sloučenin, které mají příznivý vliv na zdraví a vývoj rostliny. Jedná se o křemík, hliník, železo, hořčík a vápník, dále sodík, fosfor, mangan, draslík, titan, měď, bor a síru. Jejich proporce se mohou lišit v závislosti na místě těžby.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle tři skvělé triky s octem by měl znát každý zahradník
Zdroj obrázku: Pixabay

Účinná výživa

Čedičová moučka se v zahradnictví používá k hnojení rostlin. Její použití je velmi univerzální. Je vhodná pro výživu mnoha různých druhů keřů a stromů. Je však třeba si uvědomit, že vzhledem k velkému množství vápníku by čedičová mouka neměla být používána při pěstování acidofilních rostlin, například vřesu nebo hortenzie. Funguje výborně zejména jako podzimní hnojivo, ale na zahradě ji můžete klidně používat po celý rok. Kromě toho má vlastnosti, které mají odrazující účinek na slimáky.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky mohou žít i 50 let. Na jaře se ale neobejdou bez dvou zásadních věcí

Jak vystrašit škůdce?

Existují dva hlavní důvody, proč slimáci nemají rádi čedičovou moučku. Prvním je její konzistence. Jemný prášek, který okamžitě ulpí na jejich těle, jim velmi ztěžuje pohyb. Druhým důvodem je, že jim vadí obsah mědi. Vzhledem k těmto dvěma aspektům je čedičová moučka účinnou látkou v boji proti škůdcům, kteří před ní v panice utíkají. Abyste slimáky odradili od jejich řádění, stačí kolem rostlin rozsypat čedičovou moučku. Vytvoříte tak ochrannou bariéru, která je odradí, a odlezou pryč. Po dešti stojí za to akci zopakovat, protože voda může vytvořenou vrstvu smýt.

Zdroj: https://www.redbudsoilcompany.com/blogs/the-redbud-blog/what-is-basalt-rock-dust-how-do-i-use-it-in-my-garden
Přidat na Seznam.cz